Samice ohroženého sokola stěhovavého se usadila na komíně teplárny

  12:02
Na komíně výtopny Vráto českobudějovické teplárny nainstalovali v prosinci speciální železnou budku. Dnes už má prvního obyvatele. Ve stodvacetimetrové výšce se uhnízdila samice chráněného sokola stěhovavého.

Sokol stěhovavý se na komíně teplárny objevil poprvé 23. června. Od té doby se na místo vrací. | foto: Teplárna České Budějovice

Vzácný dravec si místo našel až nečekaně rychle. Koncem roku se Teplárna České Budějovice zapojila do projektu společnosti ALKA Wildlife, která vyhledává vhodná místa pro sokoly.

„Máme z toho radost. Ani ornitologové, s nimiž spolupracujeme, nečekali, že by se zde tito ptáci usadili tak rychle. Vždyť jsme budku instalovali 29. prosince, kdy to umožnilo počasí,“ vysvětlila Bohdana Kollerová z útvaru komunikace a marketingu teplárny.

Ornitologové označili prostředí kolem výtopny za výhodné. Dravci zde mají klid i dostatek potravy. Živí se hlavně holuby.

„Na Šumavě je už osm párů, úspěšně hnízdí v Plzni a stále se šíří na východ,“ uvedl zoolog Václav Beran. Zároveň věří, že by za samičkou mohl doletět samec ze vzdálenějšího okolí. Zahnízdění by byl velký úspěch.

Sokol ve městech

Sokol stěhovavý hnízdí na stavbách nejčastěji ve výškách nad 50 metrů a k tomu jsou ochozy teplárenských komínů ideální. Na nich se snižuje riziko, že hnízdiště napadnou predátoři, jak je ve volné přírodě běžné. Ve městech navíc dravci nacházejí dostatek potravy. Lokalita také nabízí klid pro hnízdění. Paradoxně větší než ve skalních hnízdištích, kde se pohybují horolezci nebo turisté. Průmyslové zóny měst se proto ukazují jako vhodné a především bezpečné hnízdní lokality.

Zdroj: Teplárna České Budějovice

Od 23. června, kdy se na kameře objevil poprvé, se sem sokol stěhovavý pravidelně vrací. V železné budce je bidlo, které má ptákovi připomínat větev stromu. Hnízdo snímá webkamera zde.

„Jsem přesvědčený, že sokoli v Budějovicích mohou brzy zahnízdit. Podmínky i díky teplárně pro to mají víc než vhodné. Na řadě objektů nás sokoli překvapili a objevili se prakticky hned po instalaci budky, i když jsme tam o nich předtím nevěděli,“ dodal Václav Beran, zoolog a kurátor sbírky zoologie Muzea města Ústí nad Labem, který se záchraně sokola stěhovavého věnuje řadu let.

Autor: