Budoucím vojákům nahlédne do hlav brněnský software, ověří i impulzivnost

  11:02
Uchazeče o službu v armádě otestuje brněnský systém. Psychologické diagnostiky možných budoucích vojáků zajistí software Hypothesis, který vyvinuli odborníci na psychologii z Masarykovy univerzity.

(ilustrační snímek) | foto: Lietuvos kariuomenės

„Pro armádní uchazeče jsme navrhli mimo jiné testování kvality pozornosti, prostorové a verbální inteligence a kontrolu impulzivity,“ přiblížil diagnostický program Čeněk Šašinka z psychologického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Systém Hypothesis už nyní využívají ve Vojenské nemocnici v Brně, kde jej psychologové i testovali a upravovali pro využití v běžném provozu. Nově poslouží i laboratořím v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Největší výhodou je podle Šašinky velká variabilita funkcí. Testovaný uchazeč potřebuje jen běžný počítač a stabilní a rychlé připojení k internetu. „Výzkumníci mohou díky tomu testovat lidi po celém světě,“ vyzdvihuje Šašinka.

V pražské vojenské nemocnici si Hypothesis pochvalují. „Považujeme ho za velice sofistikovaný systém, který navíc umožňuje docela snadno vyvíjet nové psychodiagnostické metody, o což naše oddělení dlouho usiluje,“ upřesnil jeden z důvodů nákupu licence primář ústředního lékařsko-psychologického oddělení nemocnice Jiří Klose.

Nákupy licencovaných zařízení jsou v prostředí humanitních oborů neobvyklé. „Z hlediska komercializace vědeckého výstupu jde o ojedinělý případ,“ podotkla Jana Daňková, která psychologům pomáhala s vyřízením licence.

Systém ale psychologové původně pro vojáky vůbec nevymýšleli. Software vytvořili kvůli kartografickému výzkumu. Tehdy vědci sledovali, jak lidé čtou mapy v souvislosti s různými formami zobrazování informací.

„K tomu jsme potřebovali nástroj, který by měl velmi široké možnosti zobrazení takzvaného podnětového materiálu a zároveň snímal reakce testovaných lidí a zaznamenával jejich odpovědi. Později jsme si uvědomili, že po úpravě by se mohl software využít i v psychologické praxi,“ přiblížil Šašinka.