Návrat po padesáti letech. Liberec obsadil Zoubek s Ifigénií i Jidášem

  14:18
Do Liberce se po padesáti letech vrátily sochy Olbrama Zoubka. Čtyři díla význačný umělec pojmenoval Kúros, Klytaimnéstra, Ifigénie a Jidáš. Město bude mít sochy zapůjčeny na celý rok od Nadačního fondu Kmentová Zoubek a své místo našly před zdejší radnicí. Liberec tak pokračuje v tradici vystavovat na náměstí sochařská díla významných autorů.

Bronzové sochy do krajské metropole dorazily sice již v pondělí. Veřejnost je ovšem spatří v úterý večer, kdy se slavnostně odhalí. 

Zoubkovy sochy radnice nevybrala náhodou. „Letos totiž uplyne padesát let od dosud nepřekonané akce Socha a město 1969, která byla velmi ceněna i v zahraničí. V ulicích tu vystavovalo třicet umělců. Právě Olbram Zoubek tehdy umístil své sochy na Šaldovo náměstí, kde budily značnou pozornost,“ zmínil náměstek primátora Ivan Langr.

Výběr Zoubka má však i další rozměr. Jako autor posmrtné masky Jana Palacha nebyl komunisty oblíben, měl zákaz vystavovat. „Zoubkovy sochy tak bereme i jako přínos města k letošnímu třicátému výročí od Sametové revoluce. Zoubek byl jedním ze symbolů boje za svobodu a demokracii,“ dodal Langr.  

V roce 1969 stály na Šaldově náměstí ale úplně jiné Zoubkovy sochy. Místo bronzu byly z cementu a příhodně se jmenovali Chodci, kteří se zdraví. Zoubek za ně získal od mezinárodní poroty cenu Matyáše Bernarda Brauna, stejně jako za soubor Otec, matka a syn.

Autoři: ,