VIDEO: Poutník ležel desítky let pod zemí, teď putuje do muzea

  16:42
Přibližně metr pod zemí a rozdělená na kusy odpočívala desítky let litinová socha Poutníka pod rozhlednou Diana v Karlových Varech. Tamní historici, archeologové a jejich přátelé ji dnes ze země vyzvedli.

Socha vznikla k 50. výročí Klubu karlovarských turistů, který byl německý, ale zároveň i první turistický spolek v českých zemích. Do centra Karlových Varů Poutník hleděl od 28. dubna 1912 až do doby, kdy ho po druhé světové válce kdosi strhl a zřejmě i záměrně zničil.

„Jak se to stalo, asi nikdo přesně neví. Po válce byly ničené památky na německé předchůdce a Poutník se někomu nelíbil pravděpodobně proto, že byl asi až příliš germánským symbolem,“ uvedl karlovarský archeolog Jiří Klsák.

Socha ale pod Dianou zůstala zakopaná. Podle archeologa zřejmě proto, že se s litinou nechtěl nikdo nikam tahat. Jiří Klsák a jeho přátelé přitom drželi torza v rukou po třiceti letech, neboť je už jednou ze země vyzvedli. Tehdy věřili, že socha bude celá.

„Mysleli jsme, že ji znovu vztyčíme ke stému výročí Klubu českých turistů,“ řekl Stanislav Wieser, předseda Klubu přátel Karlových Varů.

Na to, že je socha pod Dianou ukrytá, upozornil nálezce Petr Hruška z Karlových Varů, který kolem ní ještě coby chlapec jezdil na koloběžce.

„Byli jsme samozřejmě nadšení, protože jsme věděli, že tam socha stávala na kamenné pyramidě. Psal se 9. duben 1988 a my jsem si mysleli, že jí stačí drobná oprava,“ vzpomínal karlovarský historik Stanislav Burachovič.

Sochu tehdy parta přátel hledala dlouho. Podle Stanislava Burachoviče to bylo zoufalé, neboť tehdy neexistovaly žádné hledačky kovů. Dvě hodiny zkoumali terén, zkoušeli sondy a všechno bylo marné.

„Pak ale jeden mládenec zavadil rýčem o něco kovového a sochu jsme našli. Protože byla rozsekaná, tak jsme byli strašně zklamaní,“ popsal historik.

Nálezci dlouho uvažovali, co s tím. Nakonec se dohodli, že Poutníka zase vrátí zpátky. „Vyrobily ho Blanenské slévárny. Dokonce jsme pátrali i po tom, jestli by se dal vystopovat nějaký model či nákresy,“ vyprávěl Stanislav Wieser s tím, že žádná stopa neexistovala.

Podle Jiřího Klsáka se po třiceti letech možnosti změnily. Proto se nálezci rozhodli, že Poutníka opět vykopou a chtějí, aby se s ním mohli seznámit i lidé. Co přesně s torzem sochy bude, se teprve uvidí. Z Diany putovala do karlovarského muzea.