Sochy se do lázeňské části Karlových Varů vrátí. Ale už nebudou z písku

  16:24
Pískové sochy, které v posledních letech zdobily lázeňskou část krajského města, jsou zřejmě minulostí. Nové vedení Karlových Varů je podle radních sice uměleckým dílům nakloněné, ovšem z jiných materiálů.

Písková socha Karla IV. u Mlýnské kolonády měla od svého vzniku vydržet sotva dva až tři měsíce. Stála tam ale ještě po osmi měsících. (19. 1. 2017) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Co jsem hovořil s ředitelem Kanceláře architektury města panem architektem Kroppem, tak bychom rádi sochy do veřejných prostor vrátili, ale nikoli ty z písku,“ uvedl primátorčin náměstek pro investice Petr Bursík.

Radní nevylučují, že by se poohlédli po výsledcích soutěže, kterou v roce 2017 vyhlásili k 700. výročí narození Karla IV. zástupci karlovarského Rotary Clubu a Galerie umění.

„Když jsme viděli, že se město snaží nabídnout k tomuto výročí program a nechalo zhotovit pískové sochy související s Karlem IV., řekli jsme si, že tu máme sochy tři a Karel IV. by si zasloužil i čtvrtou,“ zdůvodnil tehdy Ivan Thýn, člen Rotary Clubu, který s nápadem přišel.

Společně s Galerií umění Rotary Club obeslal šestnáct výtvarníků a dostal třináct návrhů od dvanácti z nich. Součástí bylo i místo, kde by se díla měla objevit. Nejzdařilejší nápady vybírala devítičlenná porota odborníků.

První místo získal nápad akademického sochaře Michala Gabriela, který přišel s panovníkovou jezdeckou sochou v nadživotní velikosti.

Fotogalerie

„Se zástupci Rotary Clubu a Kanceláří architektury města jsme toto téma obnovili a požádali kancelář, jestli by mohla vytipovat lokality, kam by se taková socha případně hodila, abychom o tom jednali,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer-Ferklová.

Cena díla by se podle ní mohla vyšplhat na několik milionů korun. Bývalé vedení radnice ji i s úpravami okolí odhadovalo na celkem zhruba 15 milionů.

Poslední sochou, kterou město pořídilo, byl v roce 2007 bronzový pomník Tomáše Garrigua Masaryka od karlovarského akademického malíře Jana Kotka.

Další díla pak už měla veskrze smůlu. Sedícího čerta na Tržní kolonádě od Jaroslava Róny odmítli lidé v anketě, Pavel Opočenský si zase musel odstěhovat svůj obelisk od Vřídelní kolonády, neboť s koupí nesouhlasili zastupitelé.

Veřejná prostranství ale začala v posledních třech letech oživovat písková díla. V roce 2016 vznikly za 269 tisíc korun socha Karla IV. u Mlýnské kolonády, socha na téma Zámecká věž před Tržní kolonádou a socha na téma korunovační klenoty ve Smetanových sadech.

O rok později mohli lidé u Mlýnské kolonády vidět pískové dílo na téma Vary v pohybu za 115 tisíc korun, v minulém roce tento prostor oživila socha na téma T. G. Masaryk na koni, která stála rovněž 115 tisíc korun. Ta už v současné době neexistuje, neboť radnice v místě dokončuje opravu dlažby Mlýnské kolonády.