Muže a ženu srazil vítr do Obřího dolu, v lavinovém svahu přečkali noc

  16:20
Dva asi dvacetiletí turisté, kteří ve středu večer sestupovali z vrcholu Sněžky, spadli z úbočí hory směrem do Obřího dolu. Muže a ženu při výšlapu srazil silný vítr, jejich pád byl dlouhý asi 400 metrů. V místě, kde se zastavili, přečkali noc. Žena je těžce zraněná.

Fotografie s popisky zobrazuje místo, kde zasahovala horská služba po pádu turistů (7.3.2019). | foto: Horská služba ČR

V noci byl v Krkonoších silný vítr, teplota se pohybovala okolo nuly a viditelnost byla pouhých padesát metrů.

Mladík při pádu ztratil mobil, ale stihl se zachytit kousku dřeviny vyčnívajícího ze sněhu. Jeho kamarádka sklouzla ještě o několik stovek metrů dál.

„Oba přečkali noc vzdáleni od sebe a bez jakéhokoli vybavení. Dorozumívali se křikem,“ popsal zasahující záchranář Horské služby Krkonoše Tomáš Novák.

Podchlazený mladík se s východem slunce rozhodl vyrazit pro pomoc. Vyčerpaný se šplhal zpátky na vrchol Sněžky, podpíral se klackem. Zvládl to a z vršku zavolal horskou službu.

„Ihned jsme na místo vyjeli i s veškerým potřebným vybavením pro zásah v nebezpečném terénu,“ řekl Novák.

Horská služba požádala o pomoc i letecké záchranáře z Hradce Králové, kteří ženu z vrtulníku zahlédli.

Fotogalerie

„Posádka vyzvedla těžce zraněnou a podchlazenou ženu v lanovém podvěsu. Pak jsme se přesunuli na Poštovnu, kde jsme ošetřili i mladého muže,“ uvedl záchranář.

Mladíka převezli záchranáři do nemocnice s lehkým zraněním.

„Turisty varujeme, aby se nevydávali na cestu horskými cestami bez patřičné výbavy. Po setmění by vždy měli mít čelovou svítilnu a musejí dávat pozor na často velmi silný nárazový vítr,“ upozornil náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Autor: