Sněmovna zvažuje zvýšení bezpečnosti svých budov

  9:00
Sněmovna uvažuje o zvýšení bezpečnosti svých budov. Poslanci z bezpečnostního výboru dostali návrh, podle kterého by v okolí dolní komory vznikla zóna, v níž by parlamentní stráž kontrolovala pohyb lidí i provoz automobilů. V zóně by navíc nebylo možné běžné parkování.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Zóna by podle návrhu zahrnovala Sněmovní, Tomášskou, Thunovskou a Zámeckou ulici, část Letenské ulice mezi Malostranským náměstím a Josefskou, ulici U Zlaté studně a Malostranské a Valdštejnské náměstí. V některých místech jsou nyní parkovací stání pro místní obyvatele a podnikatele. Pokud by byla bezpečnostní zóna zavedena, musela by být parkovací stání podle návrhu zrušena. Parkování v zóně by povolovaly bezpečnostní orgány se souhlasem sněmovního kancléře.

Příslušníci stráže, což jsou nyní policisté z ochranné služby, by podle návrhu mohli v zóně kontrolovat lidi i vozidla, a to i s pomocí různých technických zařízení. Pokud by kontrolovaný prověrku odmítl, stráž by je do zóny nevpustila.

Podle zdůvodnění návrhu vyžaduje současná vážná bezpečnostní situace, teroristické útoky, hrozby vůči státním institucím a jejím představitelům odpovídající bezpečnostní opatření i k zajištění ochrany sídla Poslanecké sněmovny a veřejného pořádku v jejím bezprostředním okolí. Návrh se nezabývá bezpečností kolem budov Senátu. Podle dokumentu je prakticky celý Senát totiž chráněn dostatečně jak stávající masivní vysokou zdí, tak i nemožností parkovat v bezprostředním okolí sálu, kde plénum Senát zasedá. Rozšíření návrhu i o ochranu horní komory by ale nepředstavovalo problém, zóna by zahrnula i Valdštejnskou ulici.

Poslanci by se mohli návrhem začít zabývat na některé z příštích schůzí bezpečnostního výboru. Bezpečnostní opatření zavedl v minulosti Hrad, který je sídlem prezidenta. Návštěvníci musejí při vstupu do areálu projít bezpečnostní kontrolou.