Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovna schválila daňový balíček

  9:02
Sněmovna včera opětovně schválila vládní daňový balíček, který mimo jiné zvyšuje od letošního roku daňové slevy na druhé a další dítě. Poslanci odmítli pozměňovací návrhy Senátu, kterými chtěli osvobodit pozemky okolo staveb při jejich prodeji od daně z přidané hodnoty. Daňový balíček, který mění sedm zákonů z daňové oblasti, nyní míří k podpisu prezidenta.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Senát navrhoval, aby se při prodeji zdaňovaly daní z přidané hodnoty pouze ty pozemky, na kterých stojí stavba, přiléhající pozemky by měly být osvobozeny. Další část pozměňovacího návrhu Senátu zužovala definici stavebního pozemku pouze na ty pozemky, na kterých může být na základě stavebního povolení nebo udělení souhlasu s provedením ohlášené stavby zhotovena stavba pevně spojená se zemí. Podle ministerstva financí by to umožnilo dělení pozemků určených k výstavbě konkrétních staveb na část bez a s přípojkami.

Podle Babiše by podpoření senátního pozměňovacího návrhu znamenalo obcházení daní. Pro sněmovní verzi nakonec hlasovali vedle koaličních poslanců také poslanci KSČM a Úsvitu. Opoziční kluby TOP 09, Starostů a ODS hlasovaly proti oběma verzím. Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury by bylo nejlepší, aby neprošla žádná verze. Vadilo mu hlavně snížení limitů výdajových paušálů pro živnostníky.

Schválená předloha počítá v části týkající se daňových slev s tím, že sleva na dani na druhé dítě letos vzroste o 2 400 na 19 404 korun ročně, na třetí a další dítě o 3 600 na 24 204 korun ročně. U jednoho dítěte pak sleva zůstává na 13 404 korunách ročně.

Kromě toho také předloha snižuje na polovinu limity pro výdajové paušály živnostníků, které slouží při výpočtu základu daně. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání. Paušály se ale dají využít pouze u příjmů do dvou milionů korun, nyní se tento limit sníží na jeden milion. Procentní sazby paušálů se nemění. Schválená změna na druhé straně rozšiřuje okruh živnostníků, kterým může finanční úřad po dohodě stanovit daň z příjmů paušální částkou. Nově se může vztahovat i na živnostníky se zaměstnanci nebo na ty, co podnikají při zaměstnání.

Daňový balíček dává na základě pozměňovacího návrhu České televizi a Českému rozhlasu větší možnosti žádat o odpočet a dani z přidané hodnoty. Veřejnoprávní televize a rozhlas budou smět o odpočet žádat ve stejném rozsahu jako komerční stanice. Podle Andreje Babiše je to ale v rozporu s právem Evropské unie a už dříve to označil za daňový paskvil.

Předloha měla začít platit od 1. dubna, nyní ale vstoupí v účinnost 15 dní od vyhlášení ve Sbírce zákonů. Vyšší daňové slevy bude možné uplatnit zpětně od počátku roku.