Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovna rozhodne o zpřísnění pravidel pro pohřebnictví

  15:06
Pokud normu poslanci schválí, pohřební služby by už například nesměly používat nejlevnější papírové rakve a musely by mimo jiné vydávat pozůstalým podrobné vyúčtování.
Hřbitov (ilustrační foto)

Hřbitov (ilustrační foto) | foto: SXC

Šéf Asociace pohřebních služeb Jaroslav Mangl Rádiu Impuls řekl, že lidé z oboru zpřísnění většinou schvalují. Kontroly ministerstva pro místní rozvoj by měly zabránit častým neetickým přestupkům v pohřebnictví. „Třeba převážet třicet nebožtíků přes celou republiku, když ti lidé nebudou řádně oblečení, budou mít papírové rakve... Třeba teď se vozí lidé jen v půlkách rakví, bez vík. Některá krematoria nebo pohřební služby to takto svážejí. Když ten pohřebák třeba nebude mít chladírnu a těla budou postrkaná někde po garážích, aby ušetřil. Tam ten kontrolní dohled prostě je potřeba,“ uznává Mangl.

Pokud normu poslanci schválí, budou také muset noví podnikatelé v oboru skládat zkoušku a mít v oboru praxi. Projednávání zákona o pohřebnictví vyvolalo ve sněmovně vlnu emocí. Opoziční komunisté navrhnou zamítnutí zákona, protože podle nich může pohřby zdražit.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ze zvukového záznamu níže:

Autor: