Sněmovna navrhla adepty na státní vyznamenání

  9:00
Snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, fotbalový brankář Petr Čech nebo lékař a populizátor zdravé výživy Rajko Doleček, ti všichni patří k adeptům, které Sněmovna navrhla prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání. Na nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva, poslanci navrhli mimo jiné velitele protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josefa Bílého. Na seznamu je celkem 28 jmen.

Řád Bílého lva | foto: Archiv iDNES.cz

Ester Ledeckou a Petra Čecha dolní komora nominovala na medaili Za zásluhy. Mezi dalšími adepty na medaili Za zásluhy je je také například básník a spisovatel Karel Sýs, novinář Josef Klíma, motocyklový závodník Jaroslav Falta a videoherní scénárista Daniel Vávra, k jehož nejznámějším dílům patří videohra Mafia: The City of Lost Heaven. Rajko Doleček figuruje mezi třemi osobnostmi navrženými na Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Na Řád bílého lva jsou kromě Josefa Bílého nominováni váleční letci Josef Ocelka a Josef Bernat, válečný veterán Květoslav Prokeš, kterého popravil komunistický režim za protikomunistický odboj a Karel Husárek, který stál před okupací u vzniku československého pevnostního systému.

Mezi navrženými na nejvyšší státní vyznamenání patří také rozhlasový pracovník Karel Lánský, který pomáhal po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 udržet vysílání rozhlasu.

Poslanci hlasovali o jednotlivých jménech a schvalování provázel zmatek. Místopředseda Sněmovny a předseda podvýboru Vojtěch Pikal (Piráti) zprvu vycházel s neaktuálního předběžného seznamu, jak jej projednal výbor. Některá jména ale později doplnil na seznam i organizační výbor. Jednání komory muselo být z tohoto důvodu na deset minut přerušeno.

Prezident Miloš Zeman návrhům Sněmovny může, ale také nemusí vyhovět. V loňském roce ocenil ze sněmovních adeptů válečného veterána Antonína Šubrta, zakladatele a ředitele Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Vladimíra Maříka, rychlobruslařku a cyklistku Martinu Sáblíkovou, pneumologa Borise Šťastného, folklorní zpěvačku Jarmilu Šulákovou, zakladatele a ředitele Hospice Svaté Anežky České v Červeném Kostelci na Náchodsku Miroslava Wajsara a ekonoma Milana Zeleného.