Smuteční síň v Bohumíně dostane letos nový kabát

  10:56
Smuteční obřadní síň ve Starém Bohumíně čeká letos zásadní proměna. Objekt z osmdesátých let minulého století projde rozsáhlou rekonstrukcí za zhruba 6 milionů korun. Město už vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele. Stavební práce odstartují na přelomu března a dubna.

Smuteční síň v Bohumíně | foto: Impuls.cz

„Smuteční síň už má nejlepší léta za sebou a místo posledního rozloučení si důstojnou podobu opravdu zaslouží. Letos proto začínáme s jejími vnějšími úpravami, které by měly co nejméně narušit možnost provádět smuteční obřady. Postupně pak přijde na řadu i modernizace interiéru. U té se už ale nevyhneme dočasnému omezení provozu,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Budova dostane novou fasádu i střechu a proměnou projde i její přilehlé okolí. Vzhledem k tomu, že obřadní síň vyrostla v akci „Z“, které se většinou neúčastnili profesionální řemeslníci, podepsalo se to na její kvalitě. Má například viditelné statické poruchy. Tomu se musí přizpůsobit opravy obvodových zdí.

„Stavba stále pracuje a kvůli tomu by mohla popraskat i nová fasáda. Proto jsme zvolili montovaný obvodový plášť. Jeho základem je rošt s tepelnou izolací, na který se připevní cementovláknité desky,“ vysvětlil Jan Hock z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice. Dodal, že toto řešení je estetické i praktické. Montovaný plášť je prodyšný a nenáročný na údržbu.

Součástí rekonstrukce bude také oprava střechy včetně jejího zateplení. Další práce se dotknou prostranství před obřadní síní. To dostane novou zámkovou dlažbu. Zídky, ze kterých už teď opadává kabřinec, přijdou zbourat a zmizí také betonové květináče. Chodníčky u smuteční síně se dočkají rovněž zámkové dlažby a přibydou zde i lavičky. Nebude chybět ani nová zeleň, zahradníci tady vysázejí šest dekorativních stromků.

Rekonstrukce potrvá pět měsíců a vše by mělo být hotovo do konce prázdnin. Stavební práce se vzhledem ke specifickému využití budovy budou muset přizpůsobit smutečním obřadům. Možností řešení je hned několik. Buď přerušit rekonstrukci na dobu smutečního aktu, či vyčlenit pro pohřby jen určité dny v týdnu. Na přijatelném řešení se dohodne vítězný zhotovitel s provozovatelkou pohřební služby.