Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

  8:22,  aktualizováno  16:37
Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo koňské šestispřeží, poté byla uložena do připraveného hrobu. Kvůli průvodu byla na zhruba půl hodiny ve Vinohradské ulici omezena doprava a řídili ji policisté. Mimo rodiny a veřejnosti na pohřeb dorazilo i mnoho známých osobností.

Na pohřeb dorazili například pražský politik Karel Březina, modelka Andrea Verešová s manželem, italský kuchař Emanuele Ridi a zpěváci Daniel Hůlka, nebo Michal David.

Kočka zemřel 28. září při autonehodě, kterou pravděpodobně sám zavinil, když jel po dálnici v protisměru. Zahynul také řidič druhého auta.

Smuteční průvod za člena klanu Kočkových však vzbuzuje kontroverze na mnoha stranách. Kvůli průvodu byla totiž na nějakou dobu uzavřena Vinohradská ulice a to v době dopravní špičky, tedy mezi dvanáctou a třetí hodinou odpoledne.

Magistrát se však dušoval, že omezení dopravy potrvá jen půl hodiny. Smuteční průvod nakonec vyrazil od kostela ke hřbitovu kolem tři čtvrtě na tři a na místo se dostal krátce po třetí hodině. Pražanům se však situace nelíbila.

Některým lidem přímo na místě, protože se na kostele objevily nalepené nápisy „Kočičí škvarky? Dobře tak!“ . Ty ale ještě před zahájením obřadu strhala najatá ochranka.

„Pohřeb ať mu udělají, jaký chtějí, ale nevidím důvod, proč by kvůli tomu měli být omezování ostatní. Čím byl Kočka tak zvlášť významný a prospěšný, že je nutné kvůli němu uzavírat dopravu?“ ptá se v diskuzi pod článkem na iDNES.cz Pavel Dolníček.

Karel Chytrý se zase v diskuzi vyjádřil, že rozhodnutí chápe, avšak žádost rodiny už nikoliv. „Já si myslím, že úředníci asi jinak jednat nemohli. Ale naprosto nestoudné je, že ta rodina, kterou se mi nechce ani jmenovat, s takovou žádostí vůbec přijde,“ myslí si.

Magistrát: Je to úřední postup

Mluvčí magistrátu Vít Hofman se snažil situaci uklidnit. „Chápu, že osoba pana Kočky může být pro někoho kontroverzní. Je to ale klasický úřední postup,“ vyjádřil se Hofman s tím, že průvod schválila policie i dopravní podnik, proto dal kladné stanovisko i magistrát.

„Ten zábor je projednaný od dvanácti do patnácti hodin, ale ta komunikace nebude uzavřena po celou dobu. Bude se to konat pod dohledem policie, která bude ta dopravní omezení dělat co nejmenší a bude ulici uzavírat po etapách a otevírat tak, jak se bude pohybovat průvod,“ dodal Hofman.

Průvod půjde od kostela na náměstí Jiřího z Poděbrad (zelená) k Olšanským hřbitovům (červená)

Průvod půjde od kostela na náměstí Jiřího z Poděbrad (zelená) k Olšanským hřbitovům (červená)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Ministerstvo vnitra to ale vidí jinak. Magistrát průvod podle něj povolit nemusel. Právu to řekl náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy a státní správy Petr Mlsna.

Názory policie či dopravního podniku podle něj nejsou pro vedení pražského magistrátu nijak závazné. Podle Mlsny jde jen o podpůrná stanoviska. „Policisté v podstatě neřeknou nic jiného než to, že bude-li tam takováto akce, jsou schopni ji zajistit. Je to jen na úvaze magistrátu,“ řekl Mlsna.

Ten navíc nechápe, proč magistrát rodině vyhověl, když soukromý průvod omezí Pražanům veřejnou dopravu. To už podle něj důvod k nevydání povolení je. „Magistrát v okamžiku, kdy by se měla zastavit doprava nebo by to narušilo chod města, má důvod takový pochod zakázat. Nevidím důvod, proč by měl takové žádosti vyhovět,“ konstatoval.

Povolení smutečního průvodu se nelíbí starostovi Prahy 3 Alexandru Belluovi (ODS). Podle něj mají občané třetí městské části dost jiných dopravních omezení a nemá smysl uzavírat tak frekventovanou ulici.

„Navíc nerozumím tomu, proč bychom v naší městské části měli takto oslavovat člověka, který svým nezodpovědným jednáním způsobil tragickou smrt řidiče. To ale samozřejmě neznamená, že rozporuji nárok rodiny na důstojný pohřeb a pietu,“ vyjádřil se Bellu.

„Jsme přesvědčeni, že omezení v nezbytně nutném rozsahu je z pohledu bezpečnosti i plynulosti dopravy přijatelnější ve formě dohody s pořadatelem akce, než ve formě volného průběhu,“ sdělila mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Kdo zemřel, v tom nehraje žádnou roli. „Z pohledu dotčených zákonných ustanovení není konkrétní osoba zemřelého důvodem k zákazu smutečního průvodu,“ uvedla Řehková.

Auta stála zaparkovaná i tam, kde neměla

Celá smuteční akce se kromě uzavírky Vinohradské neobešla i bez dalších potíží. Část aut totiž při obřadu stála na místech, na kterých neměla vůbec co dělat. Tedy třeba na trávníku přímo před kostelem.

„Městská policie dnes řešila několik případů špatného parkování na náměstí Jiřího z Poděbrad. Většina z nich se týkala parkování v zeleni. Strážníci také poskytovali součinnost pracovníků odboru životního prostředí,“ sdělila k tomu mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Podle Seifertové některé přestupky řešili strážníci ihned na místě a jiné zadokumentovali a oznámili správnímu orgánu. Podle kolemjdoucích takto zaparkovaná auta strážníci ihned odtahují. Seifertová však řekla, že strážníci odtah auta nařídit nemusí, pokud vůz nestojí například v cestě a nepřekáží.

Nicméně jedno auto odtáhnout museli, neboť stálo před garáží. Strážníky na takto zaparkované auto upozornil občan.

Autor: