Podobu mrtvého nakreslili podle kostí, kriminalisté potřebují totožnost

  13:06
Už více než tři roky kriminalisté marně pátrají po totožnosti zemřelého muže, jehož ostatky našel muž pracující v lese na Uherskohradišťsku. Specialistům se teď podařilo podle lebky vytvořit přibližnou podobu obličeje.

Jedna z možných podob zemřelého muže. | foto: Policie ČR

Na lidskou kostru, vedle které leželo oblečení, narazil v srpnu roku 2015 muž, který prořezával náletové dřeviny v lese v katastru obce Kněžpole na Uherskohradišťsku.

Přivolaní policisté ohledali místo nálezu a společně s lékařem i samotné ostatky. S ohledem na stav a stáří kosterního nálezu se ale nepodařilo prvotní prohlídkou zjistit příčinu úmrtí, ani zda zemřel muž, nebo žena. Proto kriminalisté ve věci nařídili pitvu.

Ta ukázala, že šlo o muže ve věku 40 až 45 let, který byl asi 182 až 183 centimetrů vysoké a silnější postavy.

„Soudní lékař dále zjistil, že tento muž prodělal operaci hrudníku zřejmě po úrazu. Tomu nasvědčovaly dráty, které fixovaly žebra. Dále u kořene širokého nosu měl patrné zahojení starší zlomeniny. To znamená, že na něm mohl mít viditelnou jizvu a nos měl výrazně zakřivený doleva,“ uvedla uherskohradišťská policejní mluvčí Milena Šabatová.

Fotogalerie

Mezi důležité informace patří také to, že muž prodělal amputaci na nártních kostech levé i pravé nohy, což bývá typické u diabetiků. Díky prohnutí páteře a výraznějšímu nahrbení vpřed tak mohl působit nižším dojmem a kvůli částečným amputacím chodidel se zřejmě pohyboval neobratně.

Kriminalisté během usilovného pátrání postupně prověřili více jak desítku poznatků a indicií, které by jim mohly pomoci se složitou identifikací muže.

Podle lebky byla také pomocí kresebné rekonstrukce vytvořena přibližná podoba obličeje v různých variantách jak s vlasy, tak i s vousy.

„Tímto se obracíme na širokou veřejnost se žádostí o pomoc. Pokud někdo muže na zveřejněných obrázcích poznal, nebo je mu povědomé tričko, které se na místě našlo, ať nám své informace sdělí prostřednictvím tísňové linky 158, nebo na nejbližším policejním oddělení,“ poznamenala Šabatová.

Tento postup se policistům vyplatil v případu oběšence nalezeného u nedalekých Pohořelic na Zlínsku. Po zveřejnění kresby pravděpodobné podoby obličeje dostali tip, který je přivedl k příbuzným zemřelého (viz článek Policisté po třech letech zjistili totožnost oběšence, pomohla podobizna).

Autor: