Smog v Moravskoslezském kraji houstne, školky čistí vzduch a nevycházejí

  11:48
Děti z Mateřské školy Ostrava-Radvanice nyní místo vycházky či řádění na zahradě tráví den uvnitř. Školka má vyčleněnou pracovnici, jež každé ráno sleduje stav ovzduší, a když je venku mnoho prachu, informuje všechny ostatní.

Právě jako v pondělí, kdy kraj sevřel smog takovou silou, že na Ostravsku, Karvinsku, Frýdecko-Místecku a Třinecku platí nejen smogová situace, ale i regulace průmyslu.

„Když je smogová situace, s dětmi vůbec nechodíme ven. Věnují se výtvarným nebo pracovním činnostem, učitelky mají připravený náhradní program,“ popsala ředitelka radvanické mateřinky Dana Lérová. 

Dodala, že začátek roku letos nebyl z hlediska polétavého prachu tak náročný jako toho loňského. Teď ale v Radvanicích panuje velmi špatná situace.

„Máme ve všech třídách i na odloučeném pracovišti čističky vzduchu. Zapínáme je hned ráno a vypínáme vpodvečer,“ doplnila.

Překročení průměrného denního limitu pro koncentraci polétavého prachu v ovzduší aktuálně hlásí drtivá většina měřicích stanic v kraji. Vůbec nejhůře se kromě Ostravy dýchá na Karvinsku. Zhruba pětinásobně nadlimitní množství prachu v pondělí hlásily stanice v Karviné, Rychvaldu či Věřňovicích.

„V letošní zimě je to ta nejhorší situace. Jsme tu pod pokličkou, vzduch se ani nehne. Podle předpovědí musíme minimálně dva dny počkat,“ líčí aktuální stav Pavel Buzek, starosta Dolní Lutyně. Její místní částí jsou Věřňovice, republikový rekordman v míře škodlivin v ovzduší.

„Znečištění na Karvinsku je obecně srovnatelné. Naše stanice je v nejnižším bodě a velmi blízko polských hranic, za nimiž je hodně malých zdrojů, proto hlásí tak vysoké hodnoty,“ vysvětluje starosta.

Škodliviny se v ovzduší hromadí od soboty. Nezapomenutelným se kvůli tomu v těchto dnech stal kraj i pro návštěvníky odjinud. Čtrnáctiletý Štěpán Lubas hraje volejbal za Slavii Liberec a strávil víkend na Českém poháru ve Frýdku-Místku.

„Když jsme nemuseli, tak jsme raději nechodili z haly a z ubytovny. Ve městě se nedalo vůbec dýchat. Venku mě pálilo v puse. Připadal jsem si, jako by vedle mě pálili igelity a plasty,“ popsal své dojmy student, který žije v kotlině mezi Ještědem a Jizerskými horami.

Firmy odkládají práce zvyšující prašnost

Příčinou aktuální extrémní situace jsou nepříznivé meteorologické podmínky v kombinaci s produkcí škodlivin. O víkendu do kraje pronikl studený vzduch ze severu a severovýchodu, který přinesl typický zimní charakter počasí.

„Průvodními jevy tohoto počasí jsou nízké teploty a teplotní inverze, kdy od určité nadmořské výšky teplota s výškou stoupá a při zemi se drží těžký, málo pohyblivý vzduch,“ vysvětlil Roman Volný z Českého hydrometeorologického ústavu.

To omezuje rozptyl škodlivin v ovzduší a spolu se slabým větrem, navíc z nepříznivého severovýchodního směru, kde je velké množství zdrojů znečištění z Polska, vede k enormnímu nárůstu smogu.

„Zastavujeme například provoz mlýnice uhlí na koksovně, manipulaci se struskou nebo práce na skládkách uhlí. Odkládají se plánované opravy a údržba, které by mohly zvyšovat prašnost, a zavádíme zvýšenou kontrolní činnost,“ popsala aktuální regulační opatření mluvčí ArcelorMittalu Barbora Černá Dvořáková. Náklady na ně huť neumí přesně vyčíslit, podle odhadů jde o statisíce korun denně.

Na kontroly vyrazili i inspektoři České inspekce životního prostředí. V terénu ověřují dodržování zvláštních podmínek provozu, obsažených v integrovaném povolení každého podniku.