Podnikatelé v Českém Krumlově se obávají, že přijdou o turisty z Číny

  9:10
Nejpočetnější skupinou turistů na jihu Čech jsou už několik let Číňané. Zvlášť si oblíbili Český Krumlov, kde kvůli nim přibývají i čínské restaurace. Tamní podnikatelé se proto obávají, že jim spor Prahy s Pekingem přinese úbytek turistů z nejlidnatější země světa.

Turisté z Asie tvoří výraznou skupinu návštěvníků Českého Krumlova. Číňané přijíždějí s organizovanými zájezdy i individuálně. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Skupiny čínských turistů procházejí českokrumlovským náměstím Svornosti a prohlížejí si nový nápis v přízemí Hotelu Old Inn - Sushi & Wok. Nahoře už je klasická asijská restaurace léta, do čtrnácti dní ji čínský majitel doplní v pronajatých prostorách o další.

Podobných podniků v Krumlově přibývá, protože Číňané patří mezi nejdynamičtěji rostoucí turistickou klientelu ve městě na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

„My jsme otevřeli loni v prosinci jako jediná restaurace ve městě, která nabízí sushi. V hlavní sezoně velká část naší klientely pochází z Asie, hlavně z Číny a Tchaj-wanu. A stejné je to i u dalších stravovacích zařízení v Krumlově,“ říká Simona Viová z restaurace My Saigon v Panské ulici.

Spolu s dalšími podnikateli, které v Krumlově živí cestovní ruch, sleduje informace, že by Čína mohla odvetou za vypovězení partnerské smlouvy Prahy s Pekingem omezit přes své cestovní kanceláře počet turistů odlétajících do Česka.

„Bylo by nepříjemné, kdyby přestali jezdit, jsou pro nás hodně důležití. Většina Číňanů chce aspoň jednou vyzkoušet i nějaké české jídlo, ale evropská kuchyně je na jejich žaludek hodně těžká,“ popisuje Viová.

Čínští turisté, kteří se v Krumlově nadšeně fotí na zámku i vyhlídkách, nejsou jen z hromadných autobusových zájezdů na trase mezi Salcburkem a Prahou nebo Vídní a Prahou. Dlážděnými uličkami se rozléhá rachocení kufrů na kolečkách, které si vezou do hotelu mladí Číňané.

Do Krumlova přijíždějí v půjčených autech nebo linkovými autobusy v malých skupinách z Prahy. Obejdou se i bez průvodce, stačí jim servis v chytrém mobilu.

„Nejlidnatější země bohatne a lidi cestují. Netroufnu si však odhadnout, jestli politici ovlivní příjezd čínských turistů k nám,“ říká Oto Šrámek, jednatel krumlovského Sdružení průvodců.

Sám provází čínské skupiny denně. „Ale těch z pevninské Číny je zatím málo. Očekáváme, že jejich vlna se teprve chystá. Teď jezdí hlavně Hongkong a Tchaj-wan, které jsou přece jen samostatnější. Nemyslím, že by se podřídily rozhodnutí Pekingu,“ dodává Šrámek.

Přitom turisté z pevninské Číny nemají v Evropě dobrou pověst - dělají nepořádek a fotí se i v zakázaných místech. „Jsou hluční dlouho do noci a také zvyklí plivat na podlahy v pokojích, protože se domnívají, že si tak pročišťují plíce,“ přidávají svoje zkušenosti hoteloví recepční.

Vytěžují hotely celoročně a platí dobrou cenu

Radnice je přesto vnímá jako vítané hosty. „Pro Krumlov jsou Číňani důležitým zákazníkem a my se snažíme fungovat tak, abychom je zvládli. Musíme se přizpůsobit situaci. Zvládli jsme i nápor vodáků, s nimiž to také nebylo snadné. Ale už víme, že když ubyde turistů jedné národnosti, zaplní její místo jiná,“ říká místostarosta Martin Hák.

Číňané však nadšeně objevují i další historická jihočeská sídla a památky, například Hlubokou a krajské město. Podle statistiků potvrdili v letošním druhém čtvrtletí ve skladbě zahraničních hostů ubytovaných na jihu Čech své prvenství s podílem 27 procent a na čele se drží už třetím rokem. Druhé místo, díky podílu 15 procent, patří Německu. Ve druhém čtvrtletí se na jihu Čech ubytovalo přes 48 tisíc hostů z Číny, z Německa 26 tisíc.

„Čínská klientela, to jsou v našem kraji z 90 procent projíždějící půldenní návštěvníci ve směru Praha-Salcburk nebo Praha-Vídeň a berou to přes Český Krumlov. U nás se zdrží maximálně jednu noc,“ vyčísluje Jaromír Polášek, šéf Jihočeské centrály cestovního ruchu.

Jenže podle ředitele budějovického hotelu Zvon Petra Šaldy jsou Číňané v současnosti nenahraditelnými hosty.

„V našem hotelu tvoří kolem 30 procent z celkové klientely. Vážím si jí, je stabilní a má velký potenciál růstu do budoucna. Evropa celkově moc neroste a byl bych velmi nerad, kdybychom o čínské hosty přišli. Vytěžují hotely celoročně a platí dobrou cenu,“ popisuje.

Šalda zdůrazňuje, že současná situace ho velmi znepokojuje. „Je důležité, aby vydržely čínské letecké linky do Prahy. A to říkám ze situace hotelu, který není na té klientele závislý. Máme 70 procent individuálních hostů,“ dodává.