Brněnské školy se slučovat nebudou, průmyslovka má nového ředitele

  10:34
Do osm měsíců prázdného ředitelského křesla Střední průmyslové školy stavební v Brně v úterý usedl Jan Hobža. Jeho nástup rozptýlil obavy o slučování prestižní školy s učilištěm, jak původně zvažoval Jihomoravský kraj, který je zřizuje.

Za posledních sedm let klesl v Jihomoravském kraji počet středních škol o 19 na současných 125. Teď se slučování bojí i na brněnské Střední průmyslové škole stavební v Kudelově ulici | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Definitivně můžu potvrdit, že o slučování vůbec nemůže být řeč,“ uvedl Hobža s tím, že škola neustále odpovídá na dotazy o budoucím fungování (psali jsme v článku Stavební průmyslovka je bez ředitele, hrozí jí sloučení s jinou školou). „Především na veletrhu středních škol se o to zajímaly desítky rodičů a volají mi i naši bývalí studenti,“ dodal ředitel.

K devatenácti tisícům absolventů brněnské stavební průmyslovky patří i on. Navíc na škole už dvanáct let učí stavební mechaniku a konstrukci.

„Už delší dobu vnímám podporu ze strany svých kolegů. Tento nápad byl ve vzduchu už několik let a sám jsem měl ambici stát se ředitelem,“ vysvětlil, proč se o místo ucházel.

O sloučení s jinou brněnskou školou začal kraj uvažovat poté, co v květnu zemřel ředitel průmyslovky. Úřad dlouho otálel s hledáním jeho nástupce.

Proti slučování se ohradili učitelé, žáci i jejich rodiče. Ve společném dopise se obrátili na krajské radní, aby školu zachovali ve stávající podobě a co nejdříve vypsali výběrové řízení na nového ředitele.

Kraj to však učinil až v říjnu. „O prázdninách se výběrová řízení nevypisují vzhledem k obtížnosti hledání termínu jednání výběrové komise v usnášeníschopném složení,“ zdůvodnil tehdy Jiří Klement z tiskového odboru hejtmanství.

Škola tak byla osm měsíců bez ředitele a dočasně ji vedl zástupce Oldřich Semík. Hobža porazil další čtyři kandidáty, kteří se o post ředitele také ucházeli. Prioritou je pro něj podporovat moderní metody ve výuce a spolupracovat se školami v zahraničí.

„Učitelé mohou jezdit na stáže a studenti na výměnné pobyty,“ přiblížil.

Studenti brněnské průmyslovky stavěli mosty ze špejlí (18. 9. 2017)

Autor: