Plán na oživení Jiráskova náměstí je hotový, asfalt nahradí dlažba

  17:50
Obyvatelé plzeňské části Slovany se seznámili se studií obnovy Jiráskova náměstí. Výtky měli proti úbytku parkovacích míst i proti kácení stromů. Těch ale ve výsledku bude víc. Z prostoru zmizí asfalt, vzniknou širší chodníky i cyklostezka.

Jiráskovo náměstí v Plzni se dočká obnovy. Zruší se zde dvě příčné silnice, obyvatelé budou chodit po širších chodnících, vznikne cyklostezka a celkově se zde zklidní provoz. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zrušení dvou příčných silnic, prostor s mlatovým povrchem před kostelem, širší chodníky, cyklostezku nebo zklidnění provozu a změnu parkování přinese plánovaná obnova Jiráskova náměstí v Plzni na Slovanech. Z prostoru má zmizet asfalt, který nahradí dlažba.

Vyplývá to z dokončené studie obnovy náměstí. Dokument v minulém týdnu představili veřejnosti zástupci týmu kanceláře re:architekti, která zvítězila v architektonické soutěži.

Cílem projektu je oživit a zpříjemnit veřejný prostor. Jedná se o akci, která zatím nemá ve městě obdobu. Je výjimečná i tím, že hlavní slovo mají architekti, což se v Plzni při větších projektech podobného typu nestává.

Vedení města v uplynulých letech dalo víc na požadavky zastánců automobilové dopravy. Plzeň se podle toho do značné míry utvářela, což jí neprospělo.

Projekt na revitalizaci Jiráskova náměstí se tak dosavadním poměrům ve městě vymyká. Navíc je plán od začátku projednávaný s veřejností a zdá se, že převažují kladné reakce.

Někteří obyvatelé z okolí ale mají výhrady k úbytku parkovacích míst nebo k chystanému kácení desítek stromů. Autoři projektu upozorňují, že legálních míst pro parkování na náměstí přibude a že tam ve výsledku bude také víc stromů.

Dnešní potíže s parkováním také do značné míry pro obyvatele náměstí a okolí zmírní zavedení placeného parkování s místy vyhrazenými rezidentům.

„Architektům se podařilo zajistit 160 veřejných parkovacích míst a dosáhli tím dobrého kompromisu, kdy se nevytrácí architektonická kvalita. Věřím, že až se to zrealizuje, bude to úžasný prostor,“ prohlásil Marek Sivák ze spolku Pěstuj prostor.

Ondřej Synek z kanceláře re:architekti připomínal, že provoz na vozovce kolem náměstí bude jednosměrný s výjimkou lunety za klášterní zahradou. Místa pro auta budou nově pouze po obvodu náměstí. Podstatná změna čeká hlavní prostor náměstí před kostelem. Zrušeny budou dvě příčné silnice.

„Uprostřed zůstane velký trávník. Kolem něho bude mlatová plocha. Ta umožňuje například jízdu na kole, využití pro dětské hry a dobře se do ní vsakuje voda,“ vysvětloval Ondřej Synek.

Místo před kostelem, ze kterého zmizí dvě vozovky, se má podle architekta stát nejživější částí náměstí. „Mohly by se tam konat trhy, svatby, pohřby...,“ popisoval Ondřej Synek.

Projekt počítá také s úpravou klášterní zahrady a prostoru za ní. Po obvodu náměstí je naplánovaná stezka pro cyklisty.

Podle plánu padne na náměstí zhruba 90 stromů. Na hlavní ploše před kostelem mají být poraženy téměř dvě třetiny kaštanů. Ondřej Synek tvrdil, že mnoho stromů je ve špatném stavu, protože náměstí má nekvalitní podloží, stromy trpí nedostatkem vody a některé by zřejmě zásah do náměstí nepřežily.

Po rekonstrukci má být ale na náměstí celkem 160 stromů a dnes je jich 136. Někteří obyvatelé znovu připomínali potíže s parkováním. „Těch aut tady stojí dvě stě. Takže čtyřicet jich zmizí. Kde ti lidé budou parkovat?“ ptala se jedna z místních žen. Navrhovala, že by parkovací stání navíc mohla vzniknout místo plánované cyklostezky.

Architekt Synek nicméně upozorňoval, že řadu míst pro parkování na náměstí využívají lidé, kteří v oblasti nebydlí. Tvrdil, že 160 míst by mělo pro zdejší obyvatele dostačovat. Řekl, že v Praze 6, kde žije, místním hodně pomohlo zavedení placených zón s místy pro rezidenty. „Je to vyzkoušené,“ přesvědčoval.

Je nutný zásah, jehož součástí je i kácení stromů

Místostarosta Plzně-Slovan Jan Fluxa zdůrazňoval, že se chystá zavedení placené zóny až ke Slovanské aleji. „Pak budou i tady rezidenční zóny a věřím, že to bude fungovat,“ konstatoval.

Ozvala se i paní, která se obává plánovaného porážení stromů. „Nám se to kácení nelíbí. Je toho moc. To množství mi připadá příšerný. Bude nám tady hodně horko,“ uvedla.

Zástupce Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně architekt Jaroslav Holler tvrdí, že pokud má náměstí začít nově a lépe plnit roli veřejného prostoru, pak některé stromy ustoupit musí. „To kácení nebude soustředěné jen na prostranství před kostelem. Týká se například asi dvaceti malých stromků před školou nebo některých stromů v klášterní zahradě a za ní,“ řekl.

Jaroslav Holler zdůrazňuje, že pokud se má dosavadní způsob využívání náměstí změnit, aby sloužil širšímu spektru obyvatel, je nutný zásah, jehož součástí je i kácení. Uznává, že lidé z okolí mohou mít ke stromům na náměstí citovou vazbu.

Revitalizace náměstí vytvoří lepší podmínky pro zeleň

„Je nutné s tím počítat a vysvětlovat. Maximum stromů, které jsou perspektivní se tam snažíme zachovat,“ konstatoval.

V hlavním prostoru náměstí před kostelem se počítá se zachováním zhruba třiceti stromů. Pokáceno jich má být přibližně 50 a 60 pak nově vysazeno. „Návrh kompenzuje ztrátu větší části původních stromů bezprostředním doplněním nových a navýšením celkového počtu stromů v centrální části z původních 85 na 93,“ prohlásil Holler.

Tvrdí, že revitalizace náměstí vytvoří lepší podmínky pro zeleň a zdravější prostorovou kompozici parku.

Celkové náklady na obnovu Jiráskova náměstí se odhadují na 130 až 160 milionů korun. Finančně pomůže Nadace Proměny Karla Komárka, které dá 25 milionů a stejnou částkou se podílí na financování městský obvod Plzeň-Slovany, zbytek je v režii města.

Nyní se k projektu připravuje dokumentace pro územní rozhodnutí. Samotná akce se potom má odehrát v letech 2020 a 2021. „Výstavba by měla trvat zhruba rok a půl,“ řekl Holler.