Obce u Slavičína trvají na zachování policejního obvodu, oslovily Babiše

  9:16
Starostové obcí v okolí Slavičína na Zlínsku vytvořili petiční výbor, oslovili premiéra Andreje Babiše a ministra vnitra Jan Hamáčka. Reagují tak na oznámení šéfa krajského ředitelství policie, který trvá na plánu změnit současné obvodní oddělení ve Slavičíně na policejní stanici.

Nový šéf policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček | foto: Zdeněk Němec, MAFRA, Ladislav Němec,  MAFRA

Jenže policejní stanice je služebně nižším pracovištěm. Pokud změna nastane, bude tato stanice spadat pod obvodní oddělení v Luhačovicích vzdálené čtrnáct kilometrů.

„To považujeme za nebezpečné pro naše obyvatele. Dojezdové vzdálenosti se v zimě mohou protáhnout natolik, že policisté nestihnou přijet včas,“ prohlásil starosta Slavičína Tomáš Chmela.

Starostové se s ředitelem policie setkali před dvěma týdny na společném jednání. Se svými námitkami však neuspěli. Proto teď přecházejí do protiútoku.

„Premiér Andrej Babiš na naše prvotní informace reagoval prostřednictvím SMS. Zatím jsme se nedostali k žádnému jednání, ale první reakci máme,“ uvedl Chmela.

Kromě toho požádali poslance a krajského radního Petra Gazdíka, aby v jejich zastoupení oslovil také ministra vnitra Jana Hamáčka. Připravovaný návrh krajského šéfa policie totiž bude směřovat právě na ministerstvo vnitra, které jej musí schválit.

„Mluvil jsem s ním, v průběhu týdne se máme setkat,“ potvrdil Gazdík. S chystanou změnou také nesouhlasí. „To rozhodnutí výrazně diskriminuje občany příhraničního regionu, který je už tak dost znevýhodněný,“ dodal Gazdík.

O zachování policejního obvodu usilují starostové z regionu už víc než rok. Obávají se především nárůstu přeshraniční kriminality a argumentují také trvající migrační krizí.

Šéf Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček však tvrdí, že k tomu není důvod, protože Slavičínsko je dlouhodobě jedním z nejbezpečnějších míst v kraji i celé republice. Zároveň ujistil, že současný počet policistů, kteří tento stav udržují, v regionu zachová.

Z Vrbětic mají policisté odejít na přelomu roku

„Dnes jich slouží osm plus vedoucí na obvodním oddělení, od příštího léta jich bude osm a vedoucí na policejní stanici. Změní se jen název na budově,“ potvrdil Tkadleček v rozhovoru pro MF DNES.

Zároveň Tkadleček v dopise, který rozeslal starostům, ujistil, že policie bude ve zvýšené míře věnovat pozornost bezpečnostní problematice ve Slavičíně a okolí, aby změna neměla na občany zásadní negativní dopad. Důvěru starostů si ale nezískal a na jejich stranu se postavili i další politici.

Na posledním jednání byl mimo jiné třeba senátor Patrik Kunčar. „Teď se stále ještě řeší situace kolem vybuchlých muničních skladů ve Vrběticích a policisté se v regionu pohybují. Počkal bych, jaká bude bezpečnostní situace, až zásah ukončí a odejdou,“ upozornil tehdy Kunčar.

Tomu policejní ředitel slíbil vyhovět. Zásah ve Vrběticích by měl skončit na přelomu roku, změnu připravuje k 1. červenci roku 2020.

Důvodem, proč policie změnu prosazuje, je finanční úspora i personální nouze. Do té se v posledních letech dostala na celém území republiky.

Ve Zlínském kraji aktuálně schází padesát policistů a jejich počet je dlouhodobě nejnižší v přepočtu na obyvatele. Přesto se jim daří udržovat nejen nízkou kriminalitu, ale také vysokou objasněnost trestných činů.

Původně se hovořilo o převodu tří obvodních oddělení na policejní stanice. V Uherském Ostrohu změna nastala už před půl rokem. Druhým místem je Slavičín a třetím Napajedla, kde ale snahy pro tuto chvíli utichly.

Počet policistů ve Slavičíně se nezmění, říká ředitel

Plánovaná změna obvodního oddělení policie ve Slavičíně na policejní stanici zvedla mimořádný zájem veřejnosti. Starostové z regionu ji striktně odmítají, šéf Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček však ujišťuje, že k tomu není důvod. „Jediné, co se změní, je nápis na budově. Počet policistů ve Slavičíně zůstane stejný, jako je dnes,“ říká.

Jaký je hlavní důvod pro plánovanou změnu?
Obvodní oddělení ve Slavičíně je jedním z nejméně vytížených útvarů, protože trestná činnost v té lokalitě je řadu let prakticky nejnižší v rámci kraje i republiky. Po změně na policejní stanici uspoříme plat jednoho občanského zaměstnance, protože agenda přejde pod obvodní oddělení v Luhačovicích.

Kolik tam bude sloužit policistů?
Devět včetně velitele. To je současný stav, který v místě máme a který je zcela dostačující. Optimální stav by bylo čtrnáct policistů. Z toho je patrné, že ani dnes obvodní oddělení ve Slavičíně nedokáže zajistit nepřetržité služby a musejí mu vypomáhat obvodní oddělení v okolí. A na tom se také nic nezmění.

Tedy i s tímto počtem policistů je možné udržet současnou nízkou kriminalitu?
Ano. Tou změnou nic nekončí, policie bude v regionu stále. Pro nás je to zcela běžná organizační změna, stanice máme v kraji tři a fungují velmi dobře, v celé zemi jich je 44.

Slavičínsko je ale specifické, protože jde příhraniční region. Starostové se obávají nárůstu přeshraniční kriminality nebo migrace.
Nízká kriminalita tam je letitá a z roku na rok buď ještě víc klesá, nebo stagnuje. A migrace tam nepředstavuje problém. De facto je celý Zlínský kraj migrací netknutý, jde jen o několik málo případů za rok.

Starostové argumentují i přítomností policistů ve Vrběticích, kde stále pokračuje likvidace následků po výbuchu muničních skladů. Co se stane, až odejdou?
Předpokládám, že nic. Kriminalita tam byla velmi nízká už před jejich příchodem. Ale policie je dynamicky se rozvíjející složka, takže pokud tam za pár let vznikne velká průmyslová zóna a přibude několik tisíc obyvatel, tak na to budeme přirozeně reagovat. Skutečnost je taková, že v současnosti tam víc policistů nepotřebujeme, naopak třeba v Bystřici pod Hostýnem jsme na začátku roku stavy navyšovali.