Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

  17:02
Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z pětapadesáti mateřských škol seznamovat s řemesly. Teoreticky i prakticky.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Město zajistí pro 660 dětí ve věku pěti až šesti let speciální kurz řemeslné výroby. Ten povedou zkušení lektoři ze spolku Dolní oblast Vítkovice přímo v mateřských školách, které o to projevily zájem.

„Dnešní malé děti netuší, co dělá třeba pokrývač nebo instalatér, ani nevědí, jak se nazývá a k čemu slouží nářadí. Proto jsme schválili projekt speciálních kurzů v hodnotě 1 621 500 korun bez DPH, ve kterých se děti s řemesly seznámí,“ říká náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Každé dítě podle ní absolvuje pět hodinových lekcí v průběhu pěti týdnů. V kurzu bude maximálně šest dětí, které se hravou formou naučí poznávat tradiční řemesla a také dostanou do rukou nástroje.

„Každé dítě si pod vedením lektora vyrobí postupně autíčko na magnet, letadýlko, lodičku, robota a rybářskou udičku. Pracovat budou se dřevem, papírem i kovem. Výrobky si děti budou moci ponechat a odnést domů. Rodiče to nebude stát ani korunu. Veškeré náklady na kurz včetně nástrojů i materiálů uhradí město s dotací Evropské unie a ministerstva školství,“ líčí náměstkyně primátora.

Speciální výuka základní řemeslné činnosti se zapojením jemné motoriky začne v ostravských mateřských školách 1. února a potrvá až do 30. června 2020. O uzavření smlouvy s dodavatelem kurzů rozhodli radní města tento týden.