V Humpolci vznikne netradiční škola, ponese jméno Magora Jirouse

  8:42
Rodiče předškoláků, kteří pro své budoucí prvňáčky hledají jiný způsob vzdělávání než nabízejí tradiční české školy, teď mají šanci v Humpolci. Od září příštího roku by zde měla začít fungovat nová dětská vzdělávací skupina. Dostane název Škola Ivana M. Jirouse.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Škola Ivana M. Jirouse není registrovaná jako škola, ale bude to takzvaná vzdělávací skupina. Rodiče, kteří nechtějí své potomky vzdělávat ve státní nebo soukromé škole, totiž mají jedinou možnost, a to vzdělávat děti individuálně doma.

V praxi to je tak, že děti jsou zapsané v základní škole, mají od ní nastavený individuální vzdělávací plán a rodiče či třetí osoba, jež má středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání, je může učit doma. Děti pak jednou za půl roku v dané škole přezkouší, zda látku zvládají. Neocitají se tak mimo školský systém.

A právě toto je způsob, který nově vznikající humpolecká vzdělávací skupina využije.

„Podobných skupin, jako je ta naše, je třeba v Praze docela dost, takže to chceme zkusit také. Přesvědčily nás mimo jiné reakce ostatních rodičů v našem okolí, kteří chtějí pro své děti změnu,“ vysvětluje Markéta Festová, jedna ze spoluzakladatelek a budoucí pedagožka této školy.

Spíše než memorovat potřebují děti umět data získávat a třídit

Sama je učitelkou aprobovanou pro druhý stupeň základní školy. Ve školství pracovala několik let, poté odešla do komerční sféry. Po učitelství však prý stále toužila.

„Jen už jsem se nechtěla vrátit do kolotoče velké základní nebo střední školy. Je dobře, že jsou nyní ve vzdělávání různé jiné možnosti. Ale pravdou je, že například v Praze mají rodiče dětí na výběr z více škol a možností než tady u nás na Vysočině,“ říká Festová, jinak také maminka tří dětí.

Postup změn v českém školství jde podle ní poměrně pomalu, zatímco svět se mění velmi rychle. „My ale potřebujeme děti vzdělávat takovým způsobem, aby byly na tyto změny připravené. Spíše než memorovat naučené informace je učit data získávat, vyhledávat, třídit je a umět si na věci přijít aktivnějším přístupem než pasivním posloucháním ve škole. Jednak to děti víc baví, jednak budou zvyklé se samy učit,“ dodává s tím, že celkově by děti měly mít v této skupině aktivnější roli.

Dvojjazyčnou výuku zajistí rodilý mluvčí, s učiteli bude ve třídě

Nemá jít o školu alternativní, ale inovativní. „Nebudeme Montessori, nebudeme waldorf, ale budeme používat modernější metody, které by už dávno měly být podle školského zákona a strategií ministerstva školství standardem. Rozhodně nechceme být školou pro elitní, nejchytřejší děti. Naše metody jsou zvoleny tak, aby si každé dítě sáhlo na úspěch a školu si užilo, ať má předpoklady jakékoli,“ zdůrazňuje.

Základní pilíř této školní vzdělávací skupiny má být postaven na bilingvním vzdělávání v češtině a angličtině, kdy společně s učitelkou bude ve třídě ještě rodilá mluvčí. „To je asi největší devíza. Výuka angličtiny v takovém rozsahu u nás v našem okolí nikde není.“

Od běžné základní školy se bude ta humpolecká lišit formativním hodnocením, kdy se na rozdíl od běžného známkování hodnotí i samotný proces učení, přístup k učivu a obsahuje také sebehodnocení žáků.

Zajímavá je též práce s chybou, kterou chce skupina v Humpolci praktikovat. „Moje generace je naučená, že chyba je špatně. Bojíme se chybu udělat. Děti se pak bojí chybu přiznat, začnou používat únikové metody, aby se na chybu nepřišlo, lžou o známkách. My ale považujeme chybu za něco, co nás může posunout. Můžeme se z ní poučit a přijdeme i na důvod, proč se stala a jak se jí příště vyvarovat,“ dodává Markéta Festová.

Školné bude činit několik tisíc měsíčně

Zásadní je také malý počet dětí ve „třídě“. Humpolecká vzdělávací skupina chce začínat s počtem osmi až deseti stejně starých dětí – prvňáčků. Ale ať bude počet dětí jakýkoli, skupinu rozhodně chtějí otevřít.

Vzhledem k tomu, že škola nebude mít žádný příspěvek od státu, bude nutné platit školné v řádu několika tisíc korun měsíčně.

Spoluzakladatelem školy je kromě ní i jeden z rodičů, který bude zároveň jakýmsi mecenášem a chod skupiny bude finančně dotovat, protože školné zřejmě nepokryje veškeré náklady.

Vzdělávací skupina Škola Ivana M. Jirouse bude sídlit v jednom rodinném domě v Humpolci, kde vznikne pro školáky učebna.

A proč si vzala škola do svého názvu jméno básníka Ivana Martina Jirouse? „Byl to neobyčejně inteligentní, talentovaný a především odvážný člověk, který i v nelehké době dokázal důstojně jít se vztyčenou hlavou a nikdy neohnul záda před zrůdnou ideologií,“ tvrdí zakladatelé skupiny Bára a Zdeněk Rýznerovi s tím, že Jirous byl mimo jiné i humpoleckým rodákem.