Děti v kraji se zhoršují v matematice, ukázaly jednotné přijímací zkoušky

  18:00
Jednotné přijímací zkoušky ukázaly silné stránky i slabiny absolventů základních škol v Moravskoslezském kraji. Bodují v češtině, na štíru jsou s matematikou. V té se dokonce zhoršují, za poslední rok o více než jedenáct procent.

Jednotné přijímačky letos museli zdolat zájemci o maturitní obor na jednaosmdesáti školách Moravskoslezského kraje. Zatímco v češtině byli úspěšní na 64 procent, matematiku zvládli jen na 38 procent.

„V meziročním srovnání žáci dosáhli v českém jazyce lepších výsledků než v minulém roce,“ uvedla tisková mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. Ve zkoušce z češtiny si deváťáci polepšili o dvě a půl procenta. Jedenáctiprocentní propad však zaznamenali hodnotitelé testů u matematiky. Z loňských 49 procent se krajští deváťáci zhoršili na 38procentní úspěšnost. „Nejhorších výsledků dosáhli uchazeči v nástavbových oborech a v oborech středních odborných učilišť,“ doplnila Birklenová.

Náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny však upozorňuje, že se mezi zájemci o středoškolské obory objevili i výjimečně nadaní žáci. I mezi nimi převažuje úspěch v českém jazyce: „V přijímacích zkouškách na střední školy dosáhli někteří uchazeči i maximálního počtu bodů. V českém jazyce jich bylo osmnáct, v matematice jeden.“ Největšímu zájmu mezi absolventy základních škol se těší gymnázia. Na druhém místě jsou obory s technickým zaměřením.

Autor: