Handicapovaní ve škole Svítání oslavili jubileum i nový tartanový ovál

  8:52
Pardubická Základní škola a Praktická škola Svítání, jejímž posláním je pomáhat lidem se zdravotním postižením, otevřela v areálu v Komenského ulici nový atletický ovál. Zároveň si při zahradní slavnosti v první školní den připomněla čtvrt století existence.

Součástí oslav byl i zábavný program na novém tartanovém oválu. | foto: Škola Svítání

Po bubenické show a rozhlasové znělce malá ranní rozcvička částečně v retro úborech. Školní rok ve škole Svítání začal ve hravém sportovním i kulturním duchu.

Nechybělo ani první proběhnutí po novém tartanovém oválu, u některých ovšem projetí na vozíčku. Zasportovali si téměř všichni účastníci malé slavnosti, včetně hostů z ministerstva, kraje, města a dalších.

„My si vždycky hrajeme, protože nás tomu učí děti,“ řekla její ředitelka Miluše Horská. „Atletický ovál je velice potřebný. Žákům a klientům, především těm upoutaným na vozík, umožní pravidelný pohyb. Ten má pro jejich vývoj a kvalitu dalšího života zásadní význam,“ dodala.

O požehnání oválu v hodnotě 464 tisíc korun se postaral pardubický arciděkan Antonín Forbelský. Druhým narozeninovým dárkem byla večerní exkluzivní projekce školy v pardubickém letním kině Pernštejn. Komedie Detektiv Down měla být uvedena už v pátek, kvůli nepřízni počasí však byla přesunuta na pondělí.

„Ze skromné školičky s 26 žáky je dnes organizace se 145 zaměstnanci, jež dohromady pečuje o zhruba 700 žáků a klientů,“ uvádí ředitelka v předmluvě ke speciálnímu almanachu, který škola k výročí vydala.

Podle ní je podstatné, že škola měla po celou dosavadní dobu své existence tendenci se rozvíjet, což dokládá, že o ni byl a je stále zájem. Důležitý pro její rozvoj byla od počátku kvalitní psycholožka i to, že soukromou školu přijala pozitivně Česká školní inspekce.

Velice jí pomohlo to, že se pedagogové snažili pořádat kulturní a jiné programy, kterými si získala jméno a s ním i sponzory. I díky nim si rok před oválem škola pořídila přírodní učebnu a zároveň scénu v altánu, ještě předtím minigolfové hřiště či vyvýšený záhon pro klienty na vozíčcích.

„Ovál završil naše snažení, v Komenského ulici už máme téměř všechno, co potřebujeme,“ řekla zástupkyně ředitelky Markéta Hujerová.

Opravy se dočká i další budova

Vedení školy chce napříště investovat hlavně do historického objektu klášterní školy v Klášterní ulici, a to s pomocí evropských dotací, pokud se je podaří získat.

Opravy budou stát 120 milionů korun. Škola v budově zřídí sociální firmu, která se bude zabývat drobnou výrobou a zaměstná klienty školy.

„Nejvíce nás trápí zaměstnávání žáků, naše společnost ani naše zákony nejsou připravené na to, že zaměstnají člověka s mentálním postižením. Šance najít práci pro ně je minimální,“ řekla Markéta Hujerová.

Ředitelka Miluše Horská je zároveň místopředsedkyní Senátu, její post je podle ní pro fungování školy výhodou i nevýhodou. „Někoho jako politik odradím, někdy to zase pomůže. Ale všechny ústrky spojené s provozem školy jsem v politice zúročila,“ dodala ředitelka.