Někteří školáci v Praze 10 dostali volno kvůli volbám, radnice chystá tábor

  19:08
Místo výuky tábor. Tak se rozhodla městská část Praha 10 zabezpečit v pátek 5. října v době voleb dětem volný čas. Ředitelé některých základních škol se totiž rozhodli vyhlásit ředitelské volno.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Volební místnosti se sice otevřou ve 14.00, ale zahájení voleb ve školách předchází přeměna tříd na volební místnosti. „V naší škole bude pět volebních místností podle okrsků. Třídy budeme připravovat už den předem. Musíme ve třídách mimo jiné zapojit i počítače,“ uvedla ředitelka Základní školy Eden v Praze 10 Jana Churáčková.

Členové komisí musí volební místnosti připravit tak, aby měli voliči zaručenou tajnou volbu, k tomu slouží zástěny. Kromě toho v místnosti nesmějí chybět vzory volebních lístků, dostatek náhradních volebních lístků, zákony a vyhlášky týkající se voleb, státní znak a volební urna. Volby sice začínají až v pátek odpoledne, ale členové volební komise na místě už musí být dříve. „Členové přijdou už ve 12:00. Před zahájením voleb se letos musí dokonce podívat i na instruktážní video,“ dodala Jana Churáčková.

Pokud ředitel volno vyhlásil, je škola povinna žákům, kteří nebudou moci zůstat doma, zabezpečit náhradní program. „Zatím žádný připravený nemáme, protože se žádný z rodičů nepřihlásil. Budeme mít ještě třídní schůzky, a když se nějaký rodič ozve, program připravíme,“ uvedla Churáčková.

Z organizačních důvodů nezasednou žáci do lavic ani ve strašnické Základní škole Brigádníků. „Náhradní program máme zajištěný ve školní družině. Radnice nabídla žákům příměstský tábor, takže děti mají možnost svůj volný čas trávit i tam,“ uvedla ředitelka ZŠ Brigádníků Alena Polanská. Ředitelské volno tu vyhlašují v době voleb pravidelně. „Jsme malá škola a máme hodně volebních okrsků. Naše základní škola má dvacet místností a v jedenácti z nich se konají volby. Není možné organizačně zajistit, aby se v těchto místnostech dopoledne vyučovalo,“ řekla Polanská.

Kdy a kdo se letos volí

Pražané budou 5. a 6. října rozhodovat o zastupitelstvech městských částí. Společně s komunálními volbami budou občané městských částí 12, 2, 4 a 8 volit i své senátory. V komunálních volbách Pražané rozhodnou o 65 zastupitelích města. O hlasy voličů se v říjnu utká 29 stran a uskupení.

Desátá městská část sice připravila pro děti tábor za poplatek sto korun, ale jen pro 50 žáků. O tábor má velký zájem Základní škola Švehlova. „Z naší školy projevilo zájem asi 30 dětí. Kromě toho mohou žáci využít služeb školní družiny a všichni žáci mohou využít služeb školní jídelny,“ uvedla ředitelka Eva Čuříková.

Naopak podle ředitele Základní školy Břečťanová Miroslava Buchara o příměstský tábor nebude vysoký zájem. „Žáci budou mít možnost využít i školní družinu, pokud ale ani o ni nebude zájem, neotevřeme ji,“ dodal Buchar.

Ředitelské volno se netýká všech základních škol. Například vedení Základní školy V Rybníčkách našlo alternativní prostory k výuce. „Ředitelské volno nevyhlašuji, protože dokážeme zabezpečit vzdělávání. Třídy, jejichž učebny budou volebními místnostmi, využijí ke vzdělávání další prostory školy, jako je družina, tělocvična a podle počasí i hřiště,“ popsal ředitel Luděk Doležal. Do svých lavic zasednou i žáci Základní školy Nad Vodovodem. „Po zkušenostech z předchozích voleb je v pátek výuka v celé škole ukončena v 11.40 hodin,“ uvedla ředitelka Jana Jeřábková.

Volební volno v desáté městské části školy vyhlásily i v loňském roce. Na facebookové skupině Desítka, Praha 10 o tom lidé debatovali. „Nechápu, proč má mít můj syn volno. Z principu nesouhlasím s tím, aby byly děti omezovány ve vyučování kvůli takové obskurní záležitosti, jako jsou volby,“ uvedl jeden z rodičů. „Než aby je nechali doma, mohli jim ve škole vysvětlit, k čemu takové volby jsou,“ navrhl další z debatujících.

V jiných částech výuka

Volno může ředitel školy vyhlásit ze závažných důvodů, zejména technických nebo organizačních, nejvýše pětkrát za školní rok. Ušetřit si ho na jindy se rozhodli ředitelé základek například v Praze 4.

„Dosud ani nebylo pro zajištění voleb zapotřebí. Ředitelé mohou individuálně ředitelské volno na své škole vyhlásit a nás o tom informovat, ale nic takového nám dosud žádný nesdělil,“ uvedl mluvčí městské části Praha 4 Jan Bigas.

Ani ředitelé základních škol v městské části Praha 14 se nerozhodli udělit žákům volno. Podle zástupkyně starosty ve čtrnácté městské části Lucie Svobodové ho ředitelé ve volbách nevyužili nikdy.

Autor: