Nejenom jezírko, policie prověřuje stavbu celého Škodalandu

  14:40
Kauza kolem koupacího jezírka v plzeňském sportovním areálu Škodaland, kvůli kterému stojí před soudem tři úřednice obvodu Plzeň 3, narůstá. Policie už prověřuje stavbu celého areálu.

Úřednice městského obvodu Plzeň 3 Zdeňka Anýžová, Eva Hubená a Renáta Hádková u Krajského soudu v Plzni. (19. dubna 2017) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pracovnice Úřadu městského obvodu Plzeň 3 Zdeňka Anýžová, Eva Hubená a Renáta Hádková jsou obžalované, že ovlivnily výběrové řízení na výstavbu koupaliště, které bylo jen jednou z etap výstavby Škodalandu.

Podle žalobce v rozporu s uzavřenou smlouvou nechaly proplatit faktury, přestože v areálu zdaleka nebylo všechno hotovo. Všechny úřednice však vinu odmítají (psali jsme zde).

Při projednávání jejich případu u soudu však tento týden zaznělo, že policie má všechny podklady ke Škodalandu. Uvedla to odvolaná místostarostka obvodu Plzeň 3 Jaroslava Maříková z hnutí Občané patrioti, která byla pozvaná jako svědkyně.

„Do obvodního zastupitelstva jsem byla zvolena v roce 2014, stala jsem se místostarostkou. V mé kompetenci byl i hotový Škodaland. Když jsem chtěla dokumentaci ke koupacímu jezírku kvůli uplatnění záručních vad, dozvěděla jsem se, že vše má policie,“ uvedla Maříková s tím, že pro účely reklamací dostal obvod kopie ze spisu.

Bývalý starosta Strobach u soudu odmítl vypovídat

Policie si odvezla kvůli nesrovnalostem i dokumentaci k prvním dvěma etapám výstavby Škodalandu.

V době, kdy se areál stavěl, byl starostou centrálního městského obvodu Jiří Strobach. I toho soud povolal jako svědka k projednávanému koupališti. Jenže se od něj soudci nic nedozvěděli. Po poučení, že může odmítnout výpověď v případě, že by mohl sobě nebo osobě blízké přivodit trestní stíhání, Strobach uvedl: „Já bych se rozhodl nevypovídat.“ Pak odešel.

Sdílnější už byl tehdejší místostarosta Stanislav Kopáček. „Když jsme uspěli ve volbách, začali jsme záměr Škodalandu prosazovat. ODS ho měla ve svém volebním programu. Finance byly zajištěné z magistrátu. Chtěli jsme 110 až 120 milionů, ale dostali jsme jen 90. To byl důvod, proč jsme plánovaný bazén z původního projektu pro územní řízení vypustili,“ prohlásil u soudu Kopáček.

Ve výběrovém řízení uspěla firma Robstav, která první dvě etapy vysoutěžila za 68 milionů korun. Za ušetřených více než 20 milionů korun se rozhodla radnice přece jen zařízení pro koupání postavit.

„Když jsme to začali řešit, dozvěděli jsme se, že tam může být koupaliště, ale ne klasický bazén. Ten by se musel napouštět každý rok před sezonou z hydrantu a po ní zase vypouštět. Bylo nám řečeno, že kvůli životnímu prostředí to tak být nemůže, ať zapomeneme, že by se voda plná chemie vypouštěla do přehrady. Proto vzniklo koupací jezírko, které má výrazně nižší provozní náklady. Bonusem bylo, že se koupaliště dalo postavit větší a s vodou bez chemie,“ prohlásil bývalý místostarosta Kopáček.

Ten je podle svých slov přesvědčen, že vše kolem Škodalandu bylo v pořádku a o práci obžalovaných úřednic nikdy nepochyboval.

„Kdyby existovala jakákoli nesrovnalost, ekonomický úřad magistrátu by faktury neproplatil. Nic nám neoznačili jako černou stavbu, vše bylo bez problémů zkolaudované. Dělal se tam audit a ani z něj nevzešlo, že by bylo nějaké pochybení. Nikdo nám neuložil žádnou sankci,“ vysvětloval bývalý místostarosta.

Autor: