Skládka uhlí budí emoce. Proti plánům ostravské huti protestují místní

  14:40
Lidí sice nepřišlo moc, asi tři desítky, ale i tak bylo v hasičské zbrojnici v Ostravě-Radvanicích v pondělí rušno. Místní dávali při projednávání záměru hutní společnosti ArcelorMittal hlasitě najevo, že si nepřejí, aby úřady povolily firmě zřídit v jejím areálu povrchovou skládku pro 200 tisíc tun uhlí.

Zhruba třicítka lidí dorazila na projednávání záměru hutní společnosti ArcelorMittal. Skládku uhlí v blízkosti svého obydlí si nepřejí. | foto: Ivana Lesková, MF DNES

Ředitel hutní firmy pro životní prostředí Petr Baranek se snažil vysvětlit obyvatelům obvodu, na jehož území má skládka být, proč ji společnost nutně potřebuje, jak bude fungovat a jaká kompenzační opatření firma nabídne za to, že se prašnost v přilehlém okolí zvýší asi o sedm tun ročně.

„Podle studie se tak prašnost zvýší o jedno procento. Obyvatelé obvodu to ale nepocítí. Naopak, po výsadbě zeleně a nadlimitním čištění komunikací v našem areálu a ulici Bartovická docílíme snížení prašnosti o téměř devět tun ročně,“ vysvětloval Baranek.

Lidé ale reagovali na jeho slova podrážděně. Občas se debata zvrhla v ostré hádky i nadávky.

„Pokud se nezklidníte a nepřestanete s napadáním, ukončím toto projednávání, které je součástí procesu o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) a jedním z podkladů pro rozhodování úřadů o povolení skládky,“ řekla několikrát úřednice kraje Dana Kučová.

A opakovaně vysvětlovala, že každý má podle zákona právo vyjádřit připomínky k již vyhotoveným studiím, a to na místě, nebo písemně do 7. prosince.

Zabraňte tomuto projektu, žádali lidé

Řadu protiargumentů vznesl místostarosta Radvanic a Bartovic Aleš Boháč, který napadl závěry studií.

„Nesouhlasíme s nimi. Nevěříme číslům, která nepočítají s obrátkovostí, ale vycházejí jen z toho, že firma jednou za rok doveze těch 200 tisíc tun uhlí,“ nastínil a postupně probíral konkrétní fakta a čísla.

Lidé studie neznali, ale názor měli jasný. „Jsem proti jakékoli skládce. Už teď tu dýcháme znečištěný vzduch a každou chvíli nás ruší hluk,“ sdělila Libuše Motyková. 

Přidal se k ní Petr Mužný i další. Emotivně se proti skládce postavila Renáta Nociarová: „Žiji vedle Mittalu. Naše životní prostředí je zničené už teď a každé zvýšení prašnosti či hlučnosti udělá náš život k nežití. Je tu mnoho astmatiků včetně mě, ale dusí se i ostatní. Každé zhoršení prašnosti, byť o jedno procento, má katastrofální dopad na naše životy a zdraví. Žádáme proto kraj, stát, město i obec, aby zabránily tomuto projektu.“