Soukromou skládku po roce pří uklidili obyvatelé domu, platí zatím město

  9:50
Přesně rok od stížností lidí z Wonkovy ulice v Hradci Králové nechala hradecká radnice zlikvidovat černou skládku v soukromém dvoře jednoho z domů, která už zdravotně ohrožovala okolí. Náklady na úklid a dezinfekci chce vymáhat po majitelích, kteří žijí v zahraničí.

Před dvěma týdny veškerý páchnoucí odpad ze dvora domu ve Wonkově ulici v Hradci Králové zmizel. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Lidé si na černou skládku ve dvoře rohového objektu naproti Úřadu práce, kam obyvatelé domu hromadili starý nábytek a odpadky, stěžovali od loňského července. Některým sloužil i jako toaleta a problémy dělala špatná kanalizace, jež se do toho všeho občas vylila. Sousedé proto měli strach ze šíření infekčních nemocí či různých hlodavců, kteří se na dvorku zabydleli.

Jejich problém si dlouhé měsíce přehazovali úředníci. Obyvatelé pak ze zoufalství sepsali i petici „za urovnání životního prostředí ve Wonkově ulici“. Teprve pak se konečně věci daly do pohybu.

Před dvěma týdny veškerý odpad ze dvora domu konečně zmizel. Bylo ho skoro osm tun. Město bude náklady, které jsou už nyní přes dvacet tisíc korun, vymáhat na majitelích domu. Zda dostane peníze zpět, však není vůbec jisté.

Dvůr před úklidem

„Vzhledem k rostoucí nespokojenosti občanů žijících a pracujících v této lokalitě i k velice omezeným možnostem zásahu ze strany města či Krajské hygienické stanice jsme se rozhodli oslovit přímo stávající obyvatele domu a přesvědčit je k úklidu vlastními silami,“ říká náměstkyně primátora Anna Maclová (KDU-ČSL), která má na starost sociální oblast.

Okolní obyvatelé se už loni v červnu obrátili na Krajskou hygienickou stanici (KHS), která však takový případ nemohla ze zákona řešit.

„Záležitosti černých skládek fyzických osob náleží podle zákona o odpadech obcím, postoupili jsme proto oba podněty hradeckému magistrátu,“ uvedla mluvčí KHS Veronika Krejčí letos v únoru, kdy MF DNES na případ poprvé upozornila.

Ve stejné situaci se však ocitl i magistrát, který má pravomoc řešit jen černé skládky na veřejných prostranstvích. Skládka ve Wonkově ulici však byla ve dvoře soukromého domu.

„Zákon nám neumožňuje vstoupit na soukromý pozemek bez předchozí dohody s majitelem,“ vysvětlila tehdejší mluvčí radnice Magdaléna Vlčková.

Celá situace se tak ocitla v mrtvém bodě a s rostoucími teplotami rostl i zápach ze dvora a vztek z okolí, který vyvrcholil peticí. Až po ní se úředníkům podařilo obyvatele z inkriminovaného domu přesvědčit, aby s nepořádkem, v němž žijí, něco udělali.

Město před dům na vlastní náklady přistavilo kontejner. „Nynější obyvatelé domu skutečně i s pomocí známých odpad vynosili. Práce to skutečně nebyla vůbec příjemná. Věřím, že si budou sami hlídat, aby tam nová skládka nevznikla,“ uvedla Maclová, která dům v minulosti už několikrát v doprovodu sociální pracovnice navštívila.

„Přišly jsme bez ohlášení, a tak mě překvapilo, jak byty uvnitř byly čisté a udržované. Byl to velký kontrast s tím, co mají ti lidé ve společných prostorách,“ konstatovala náměstkyně, která i nadále zůstává v kontaktu s obyvateli. „Pracuje s nimi i terénní pracovnice města,“ dodala.

Podívejte se, jak dvůr vypadal letos v únoru:

14. února 2017

Ze dvora se podařilo odvézt celkem 7,85 tun různého odpadu, což hradeckou radnici stálo 24 tisíc korun.

„Další čištění pokračuje, například zbavení sklepních prostor od splaškových vod a jejich odvoz, zprůchodnění kanalizace a podobně. Celkové náklady s tím spojené tak ještě nejsou vyčíslené,“ uvedl mluvčí hradecké radnice Petr Vinklář. Krajská hygiena zároveň nařídila majitelům domu zařídit dezinfekci, dezinsekci a deratizaci.

„Vzhledem k tomu, že KHS předpokládá, že majitelé svoji povinnost nesplní, po uplynutí stanovené lhůty pak požádá město, aby to zajistilo. Po majitelích domu tak budeme vynaložené náklady po jejich vyčíslení samozřejmě vymáhat,“ dodal Vinklář.

Úspěch radnice ve vymáhání však není vůbec jistý, protože manželé, kterým dům patří, s magistrátem dlouhodobě nekomunikují. Úředníci se s nimi snažili spojit už před rokem, kdy začaly problémy eskalovat. Majitelé jsou totiž dlouhodobě v zahraničí a magistrátu se s nimi nedařilo spojit. Zároveň je na ně uvalena exekuce, na nemovitost byl už dle katastru vydán exekuční příkaz k prodeji.