Chyby ve stavebním řízení zabrzdily stavbu čtyř sjezdovek a lanovky u Lipna

  11:38
Skiareál Lipno chystá další rozšiřování. K více než deseti sjezdovkám mají přibýt další čtyři. Společnost Lipno servis plánuje nové tratě směrem k Loučovicím. Projekt však zastavil krajský úřad. Rozhodnutí o umístění stavby vydané stavebním odborem ve Vyšším Brodě zrušil a věc mu vrátil k přepracování. Ve stavebním řízení totiž našel vady.

Skiareál Lipno je největším lyžařským střediskem na jihu Čech. V budoucnu má růst směrem k Loučovicím. | foto: Skiareál Lipno

Součástí projektu jsou čtyři sjezdovky dlouhé od 1 300 do 1 700 metrů, které má obsluhovat lanovka o délce 1 250 metrů. Její horní stanice je plánovaná na Slupečném vrchu, kam už vede Promenádní lanovka.

Na stejný vrchol se nyní už jedna lanovka staví, ta ale není součástí zablokovaného projektu, byť původně v něm byla zahrnuta. Měří 500 metrů a začíná u parkoviště, kde v zimě běžkaři nastupují do stop. Pod lanovkou povede i jedna sjezdovka.

S plánovaným rozšířením skiareálu nesouhlasí několik majitelů dotčených pozemků, kteří podali námitky.

„Záměr zasahuje až k pozemkům naší rodiny v lokalitě u Lopatné. Obáváme se, že stavba nenávratně znehodnotí je i okolní krajinu. Odmítáme ji,“ uvedl například jeden z nich, Jan Furik z Vyššího Brodu.

Další soukromí zemědělci odmítají rozšiřování sjezdovek, protože z jejich pohledu lyžařský areál devastuje krajinu a přináší do ní hluk a světelný smog.

V námitkách vlastníků sousedních pozemků se objevují návrhy na kompenzace za škody – za poškozený krajinný ráz, zemědělskou půdu a ztížené hospodaření. Odškodněním se ale kraj odmítl zabývat, protože mu to nepřísluší.

Krajský úřad jako odvolací orgán vzal přesto námitky na vědomí. Kromě toho našel v územním řízení, které započalo před třemi lety, nejasnosti a pochybení vůči stavebnímu zákonu.

MF DNES proto vyzvala vyšebrodskou radnici k písemnému vyjádření. Ta na dotazy nereagovala, i když si nejprve vyžádala jejich písemné zaslání.
Podle některých místních zastupitelů jsou podobné reakce běžné.

„Komunikace s vedením je tu špatná. O projektu nic nevíme, na zastupitelstvu jsme se tím nikdy nezabývali,“ uvedl zastupitel Jindřich Hanzlíček (SNK).

Podobně mluví i Michal Kulík (KDU-ČSL), který je zároveň předsedou kontrolního výboru města. Informace o projektu je přitom na úřední desce vyšebrodské radnice.

Samotný Vyšší Brod, obec s rozšířenou působností, má s projektem společné jen stavební řízení, které vede jeho odbor, modernizace areálu je mimo jeho katastr. Dotkne se na východním okraji sousedních Loučovic, jež už v minulosti s projektem souhlasily.

Kladné stanovisko už daly stavbě státní instituce, jako například inspekce životního prostředí, hygienici nebo Lesy České republiky, některé přitom ještě před dokončením projektové dokumentace.

Investor si chce pozemky pronajmout do roku 2030

Stavba nových sjezdovek zlikviduje 14,7 hektaru lesního porostu, zasáhne biotop a chráněné mokřady. Většina pozemků spadá pod Lipno nad Vltavou. Investor si je chce pronajmout. „Z důvodu jejich pronájmu je stavba vedená jako dočasná do roku 2030,“ vysvětlil jednatel společnosti Lipno servis Karel Karas.

„Podle mě jsou takové projekty už přežitkem a ničí krajinu. Sněhu a vody bude stále méně, co po těchto stavbách zůstane? Síla peněz je ale veliká,“ míní například učitel z Loučovic Jaroslav Jonáš.

Přestože investor tvrdí, že rozšířením areálu vytvoří 25 nových pracovních míst, místostarostka Loučovic Jana Grammetbauerová (Nová volba 2018) není přesvědčená, že to pro obec bude ekonomicky přínosné.

Některé pozemky na dohled od plánovaných sjezdovek jsou už dnes na prodej. Realitní makléři je nabízejí jako místa panenské přírody, ideální pro majitele, kteří v ní hledají klid.