Skanzen Doubrava se stal centrem české lidové architektury

  19:26
Poznávat krásy lidové architektury je cílem akce, která v sobotu začala ve skanzenu Doubrava na Chebsku. Karlovarský kraj se přitom do celorepublikové akce pojmenované Dny lidové architektury zapojil poprvé.

Dny lidové architektury Karlovarského kraje. Putování za stavbami chebské (egerlandské) hrázděné lidové architektury. (13.7.2019) | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Chtěli bychom ukázat, že nejen jih Čech a Moravy je z tohoto pohledu zajímavý,“ uvedl Jan Konůpek z Národního památkového ústavu. Právě k Doubravě má velký vztah. Takzvaný Rustlerův statek patří jeho tchánovi Karlu Schmiedovi. „Je to jeden z mála statků, který zůstal po roce 1945,“ konstatoval Konůpek.

„Je to jeden z nejstarších chebských hrázděných statků,“ pochlubil se při zahájení Dnů lidové architektury majitel ojedinělé památky Karel Schmied. „Poslední přestavba se datuje do roku 1751. Od té doby se nic moc nezměnilo,“ vysvětlil. První zmínky o Doubravě jsou ale podle jeho slov daleko starší. „Z roku 1313,“ potvrdil.

V Doubravě je k vidění nejvíce dochovaných chebských hrázděných statků. To je také důvod, proč byla lokalita v roce 1996 prohlášena vesnickou památkovou rezervací. V Rustlerově statku je nyní muzeum zemědělství a lidového života. Ten při zahájení Dnů lidové architektury dokumentovaly i ukázky lidových řemesel, jako je výroba došek či kovářská dílna.

„Vesnice Doubrava jako zázrakem přestála všechny dějinné zvraty a představuje tak ojedinělé svědectví původní lidové architektury Chebska. Jsme proto moc rádi, že návštěvníky můžeme pozvat přímo do prostor Rustlerova statku a seznámit je s tím, co je pro náš kraj typické,“ uvedla náměstkyně hejtmanky Karlovarského kraje Daniela Seifertová.

V rámci akce došlo i na křest nového průvodce po lidových stavbách Karlovarského kraje.

Letošní dny lidové architektury jsou už sedmé v řadě. Tradice vznikla podle serveru lidove-stavby.cz v roce 2013 u příležitosti 200. výročí narození narození Jakuba Bursy, proslulého zednického mistra a lidového umělce působícího v okolí Volyně a Vlachova Březí na Prachaticku. Karlovarský kraj se do této iniciativy letos zapojil poprvé.