Kdosi obnovil protestní nápis na Milencích v Adršpachu z roku 1969

  18:50
Na skále zvané Milenci v Adršpachu někdo obnovil nápis „21. srpen FŮJ“. Pachatele hledá policie, ale právní kvalifikaci zatím neupřesnila. Nápis se objevil poprvé v srpnu 1969. Byl dílem dvou horolezců, kteří jím tehdy při prvním výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy protestovali proti okupaci Československa.

Policie vyšetřuje nápis na skalním útvaru Milenci v Adršpachu (6. 9. 2018). | foto: Policie ČR

Na jednom z nejznámějších skalních útvarů v Adršpašsko-teplických skalách se objevil nápis ve výšce přibližně 60 metrů. Je asi 1,5 metru vysoký a 5 metrů široký. Případem se zabývá policie.

„Vzhledem k tomu, že se nápis nachází na majetku podléhajícím ochraně podle zvláštního předpisu a jeho zhotovení vykazuje znaky protiprávního jednání, policisté vše na místě zadokumentovali a začali prověřovat, kdy a kdo nápis na skálu nakreslil,“ uvedla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Podle ní má policie zatím zato, že někdo popsal skálu v době kolem výročí 21. srpna. Nápis je na stejném místě a stejného znění, jako byl ten z roku 1969.

„Právní kvalifikace a škoda zatím nebyla stanovena. Podle výše způsobené škody se může jednat buď o přestupek proti majetku, nebo o přečin poškození cizí věci s trestní sazbou odnětí svobody až na tři roky,“ dodala Eva Prachařová.

Autor horolezeckých průvodců a knih, lezec Pavel Lisák dost dobře nerozumí tomu, zda se jedná o protest.

„Když se ten nápis objevil nyní v září mimo výročí okupace, tak to moc nechápu. Vidím v tom spíš vandalismus. Jsem teď mimo lezeckou komunitu a ani nechci vědět, kdo to napsal. Můj kamarád před několika lety věnoval hodně peněz i úsilí tomu, aby zamaloval a zaretušoval původní flek,“ poznamenal Pavel Lisák, který psal o protestu v knize Vysoká hra.

Současná fotografie nápisu se ale dá dohledat i na Facebooku právě už jako připomínka letošního výročí 21. srpna.

„Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat,“ napsal k staré i nové fotografii jeden z místních lezců, který je sdílel na sociální síti.

Další pisatel zmínil, že nechápe mediální poprask, protože je to nápis křídou, který zmizí po prvním velkém dešti.

V srpnu 1968 zavlály černé prapory, o rok později se objevil nápis

Jak vzpomínal adršpašský horolezec Václav Bruckner před několika lety, lezci protestovali ve skalách proti sovětské okupaci Československa v srpnu 1968 tím, že pár dní po invazi zavlály černé prapory asi na šesti vrcholech, například na Králi. 

Přišel příkaz dát je dolů a sportovci se různě vymlouvali, jenže pak už hrozilo, že nebudou smět vůbec lézt. Nakonec se jeden našel a vlajky sundal.

Na platu pod Milenci se také zabydlel koncem srpna 1968 na pět dní horolezec František Jaroš, který tam držel protestní hladovku proti okupaci. Vzpomínal na to v nedávném dokumentu České televize nebo v rozhovoru na webu emontana.cz.

Rok nato na výročí srpnové okupace se však na Milencích objevil veliký bílý nápis „21. srpen FŮJ“. Fotografie popsané skály, kterou poskytl Jan Farkaš, visela před několika lety v expozici adršpašského muzea pískovcového lezení.

V Prachovských skalách v Českém ráji řádili sprejeři

Podle Lisáka tehdy heslo napsali dva náchodští horolezci a vydržel tam několik dnů. Veřejná bezpečnost tlačila na to, aby ho někdo odstranil, jinak hrozila postihy pro celou komunitu. Nakonec se našel jeden, který ho zamaloval. Podle Lisáka ale nešlo o žádnou kolaboraci, ale o dohodu mezi ostatními horolezci.

„Nápis byl ale pořád trochu vidět. Když jsem v roce 1995 nastoupil jako správce skal pro celou Chráněnou krajinnou oblast Broumovsko a měl jsem kluky na civilní vojenské službě, vylezli jsme tam a to bílé zaretušovali do barvy lišejníků,“ vzpomínal Václav Brukner.

Autor: