Skály, kde dostali tatínka do polepšovny, hledejte u rybníků v Českém ráji

  19:42
Věžák a Vidlák, pod těmito názvy se skrývají dva rybníky v Českém ráji. Právě u nich se rodily scény z veleúspěšné komedie režisérky Marie Poledňákové z roku 1978 Jak dostat tatínka do polepšovny.

Místo, kde Petr Nárožný padá na kole z lávky s výkřikem „Jé, vodník. A říká mně Fando!“ je rybník Vidlák. A jedna ze skal u Věžáku zase posloužila scéně, kdy malý Vašek s tatínkem lezou na první skálu.

„Pro zajímavost: chaloupka dědy malého Vaška stojí dodnes a to v Dobšicích kousek od Libošovic,“ dodává turnovský fotograf Pavel Charousek. A tam kde řvala Jana Preissová na Františka Němce a Tomáše Holého, ať slezou dolů, je skála Dračí zub pod Hrubou Skálou.

V Českém ráji se točilo mnoho dalších slavných filmů. Letos například uplyne čtyřicet pět let od natáčení slavné pohádky Princ Bajaja s Magdou Vašáryovou a Ivanem Palúchem. Kulisy pro ni poskytl zámek Hrubá Skála a přilehlé skalní město.

Filmová místa

Filmová místa

Letní seriál MF DNES a iDNES.cz vás zavede na několik desítek míst po celé České republice, která si filmaři vybrali jako kulisu pro filmy, televizní seriály nebo hudební klipy.

V Princi Bajajovi se objevily i záběry s kouzelným koněm v Adamově loži. Do pískovce vytesaný útvar se ukrývá i ve skalní soutěsce u Hrubé Skály a svým tvarem skutečně připomíná pohovku. Pro mnoho starousedlíků zůstává záhadou, jak filmaři koně do Adamova lože dostali. Po úzkém a strmém schodišti procházejí totiž jen velmi ztuha i někteří tělnatější turisté.

Filmaři v Českém ráji najdou na malé ploše spoustu krásných míst – od romantických zákoutí až po dramatické, syrové scenérie. Stojí tady zámky, hrady a jejich zříceniny, starobylá selská stavení i historické vesnické skanzeny.

Kopicův statek chtěl koupit Barrandov

„Hrad Kost se počtem natáčených filmů řadí hned za první Křivoklát,“ upozorňuje Charousek. Nejúžasnějším místem, kde se v Českém ráji točily pohádky nebo historické filmy, je pro Charouska více než dvě stě let starý Kopicův statek nedaleko Kacanov.

Slavná rodinná komedie

Jak dostat tatínka do polepšovny je česká rodinná komedie. Byla natočena roku 1978 jako televizní film, který režírovala a jehož scénář napsala Marie Poledňáková. Hlavní role vytvořili Jana Preissová, Tomáš Holý a František Němec. Horolezecké záběry natáčeli skutečně František Němec s Tomášem Holým, oba prodělali asi týdenní výcvik pod vedením profesionálních instruktorů, kteří byli zároveň odbornými poradci a při vlastním natáčení oba herce i jistili. Vrcholový záběr se natáčel na snadno přístupné vyhlídce. Jde o volné pokračování televizní komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku. Při premiéře na Štědrý večer 1978 sledovalo film asi 89 % domácností, které měly televizor. To z něj udělalo jeden z nejsledovanějších pořadů v dějinách českého televizního vysílání.

Rodily se tam pohádky Nesmrtelná teta, Princ a Večernice, Princ Bajaja nebo drama z doby po skončení třicetileté války Psí kůže. Statek se objevil v televizním pohádkovém seriálu Evy Hudečkové O ztracené lásce či v Prima sezoně režiséra Karla Kachyni.

Například v Psí kůži hráli Vítězslav Jandák, Karel Heřmánek, Lukáš Vaculík, Petr Trávníček, Eva Hudečková nebo Petr Kostka.

V Princi Bajajovi se na Kopicově statku ukázal jako loupeživý rytíř nedávno zesnulý skladatel a zpěvák Petr Hapka.

Statek se rozkládá v kopci u lesa a jeho půvab láká také tvůrce reklam. Váží se k nim i kuriózní příhody. Když se natáčel spot, opěvující ovocné müsli, jablka na stromu před statkem nebyla ještě úplně zralá. Filmaři je barvili do červena. Peníze vydělané za pronájem statku k natáčení slouží majitelům k jeho zvelebování. Filmaři z Barrandova chtěli Kopicův statek kdysi dokonce koupit, ale neuspěli.

Český ráj coby krajina slavných filmů se loni dostal i do kampaně České centrály cestovního ruchu CzechTourism. Projekt nesl titul Česko – země jako z filmu a Český ráj se krom komedií Jára Cimrman ležící spící a pohádky s Čerty nejsou žerty představí právě na pozadí komedie Jak dostat tatínka do polepšovny.

Oblíbenost místa u filmařů si Charousek vysvětluje jednoduše.Je to autem kousek od Prahy a na minimálním prostoru tady najdou všechno, co potřebují: hrady, zámky, lesy, dá se tady nafilmovat i poušť,“ říká.