Zvuk připomínající alarm narušil na Mikuláše koncert v centru Brna

  17:06
Jako letos v červenci, i ve středu večer při oslavách Mikuláše slyšeli návštěvníci koncertu na brněnském náměstí Svobody zvuk podobající se alarmu či siréně. Kapela však vystoupení nepřerušila a hrála dál.

Vánoční trhy v Brně na náměstí Svobody | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podle organizátorů probíhajících vánoční trhů z Turistického informačního centra (TIC) zvuk narušil tři písničky. „Siréna byla slyšet mezi osmou hodinou večer a čtvrt na devět,“ uvedla mluvčí TIC Adéla Nováková.

V tu dobu byla na pódiu kapela s názvem Pro Tebe, jejíž členové si zvuku také všimli. „Někdo pustil něco jako alarm od auta nebo sirénu,“ uvedl člen kapely Jiří Vedral. Koncert ale kvůli tomu nepřerušili a své vystoupení, končící před devátou hodinou, dohráli.

Na náměstí Svobody ve středu večer dorazili kvůli hudební produkci i policisté. Nevolali je však organizátoři koncertu proti jeho narušení.

„Dostali jsme oznámení, že hladina hluku v jednom z bytů na náměstí Svobody překročila stanovený limit. Policejní hlídka vyrazila na místo, chtěla oznámení prošetřit, nicméně se na oznamovatele nedozvonila, a ten s ní ani jinak nekomunikoval,“ popsal policejní mluvčí Pavel Šváb.

Podle mluvčí TIC Brno stáli policisté u obchodního domu Humanic, odkud se šířil podobný zvuk i letos v létě při probíhajícím vystoupení Billa Frisella, který byl jedním z hlavních lákadel letošního Bohemia Jazz Festu. Do středy to byl podle Novákové jediný podobný incident.

Tehdy se k této produkci přiznal Jiří Novák, muž, který si opakovaně stěžuje na hluk v centru Brna a který v minulosti opakovaně vyhrál soudní spory. Zastal se ho Nejvyšší i Ústavní soud.

„Nevím o žádném narušování Jazz Festu. Obtěžovala nás hudební produkce z náměstí Svobody, v bytě nám to rezonovalo. Tak jsme si udělali technoparty. Jestli jsme někoho obtěžovali, o tom nevím,“ reagoval v létě Novák.

Podle něj město musí respektovat rozhodnutí soudu, a to nedělá. Rozsudek přitom stanovil, že hladina hluku na náměstí nesmí převýšit ve dne v průměru 50 decibelů, tedy úroveň klasického pouličního šumu, a po 22. hodině ještě o deset méně, což je úroveň běžného šumu v pozadí.

Novák si však není vědom toho, že by ve středu večer něco během koncertu na náměstí Svobody pouštěl.

Adéla Nováková uznává, že mohl být v centru Brna včera o něco větší ruch, jelikož bylo Mikuláše a spousta rodičů byla s dětmi v centru. „Tak to bylo ovšem na všech náměstích,“ dodala.

Takto narušil zvuk připomínající alarm koncert na Jazz Festu letos v létě

Autor: