Stavební firma nestíhá. Silnice v Týně jsou rozkopané i po termínu

  11:54
Nepříjemné dopravní uzavírky trápí obyvatele Týna nad Vltavou v Jihočeském kraji. Opravy vozovek nabraly zpoždění a termíny dokončení se stále přesouvají. Někteří řidiči kvůli tomu denně najedou i dvacet kilometrů navíc.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Ve zlý sen se pro mnoho obyvatel proměnily rekonstrukce silnic v Týně nad Vltavou. Jedna z nejdůležitějších komunikací města v Písecké ulici, ale také část Budějovické stále čekají na dokončení rekonstrukce a výměnu povrchu. Jenže v případě Písecké směrem k Neznašovu už je zpoždění delší než měsíc a stále není jasné, kdy bude hotovo.

Termíny se neustále mění. Vše došlo tak daleko, že je naplánovaná schůzka na krajském úřadě. Jihočeský kraj je totiž investorem staveb za několik desítek milionů korun.

„Nyní mohu pouze potvrdit, že jsou s tím opravdu velké problémy. Uvidíme, s čím na jednání přijdou zástupci zhotovitelské firmy,“ reagoval krajský radní pro oblast dopravy Jiří Švec. Byly jasně dané termíny, takže běží penále

Rekonstrukce silnic má udělat společnost Robstav stavby. MF DNES ji kontaktovala, v plzeňské centrále redakci odkázali na píseckou pobočku, která má akce v Týně na starost, tam však na telefonáty zástupci firmy nereagovali. Její internetové stránky nefungovaly.

Starosta má obavy také o kvalitu stavby

Komplikace potvrdil i starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek. „Každý den jsou to nějaké sliby, ale hotovo stále není. Mám obavy také o samotnou kvalitu stavby. Na jednom úseku už třikrát předělávali povrch, protože by ho kraj v takovém stavu nepřevzal,“ řekl Šnorek.

On sám bydlí právě v Písecké ulici, kde byl termín dokončení prací už 9. října. Část města je z důvodu úplné uzavírky odříznutá. „Silnice je důležitá pro ty, co jezdí za prací směrem na Písek. Třeba moje manželka jezdí do Blatné. Denně si zajede dohromady nějakých dvacet kilometrů. Za měsíc, kdy už mělo být hotovo, to udělá docela slušnou částku na nákladech navíc,“ dodal Šnorek.

Robstav je v kontaktu také se Správou a údržbou silnic Jihočeského kraje. Ta musí připravit i scénář pro variantu, že se v dohledné době nepodaří stavby zdárně dokončit.

Když teplota klesne pod pět stupňů Celsia, není už možné pokládat asfalt v požadované kvalitě. Problematičtější je v chladném počasí také dovézt asfalt na místo v požadované teplotě, což už se v tomto případě dokonce stalo.

Firma měla problémy už v Lišově

Pokud nebude hotovo, bude nutné Píseckou ulici a část Budějovické upravit alespoň tak, aby tam bylo možné přes zimu uklízet sníh. Skutečnost, že se nejedná o malý problém, dokazují i náklady staveb. „Akce, jejíž součástí je i Písecká, vychází na 18,5 milionu korun bez DPH,“ upozornil náměstek hejtmanky Josef Knot.

Zástupce Robstavu před nedávnem pro Deník řekl, že za nedodržením termínu stojí hned několik důvodů. Jedním z nich bylo třeba nepříznivé deštivé počasí, předtím se zase firmě porouchal finišer. Komplikace údajně nastaly také kvůli tomu, že práce kolidovaly s dalšími stavebními akcemi jiných společností.

V Týně stále není hotovo a přitom už měl Robstav zahájit další stavbu, tentokrát v nedaleké Dřítni, kde tak bude muset na akci správa a údržba silnic dohlížet ještě důkladněji.

Pro firmu to nejsou první problémy s opravou silnice na jihu Čech. Před třemi lety opravovala silnici první třídy v Lišově na Českobudějovicku. Po skončení prací na hlavním tahu ještě nestačili udělat ani vodorovné dopravní značení a vozovka se začala vlnit a měla hrubé nedostatky. Oprava úseku dlouhého 2,3 kilometru stála zhruba 16 milionů korun.

Autor: