Zoo pomáhá zachránit vzácné siky vietnamské

  8:38
Návštěvníci zoologické zahrady ve Slezské Ostravě mohou kromě jiných letošních mláďat pozorovat také čtyři malé jeleny – siky vietnamské, kteří se narodili v dubnu. Jde o vzácný poddruh jinak běžného jelena siky.

Vzácný sika vietnamský. | foto: Pavel Vlček

„Sika vietnamský byl již ve volné přírodě vyhubený. Zachránil jej chov na farmách a v zoologických zahradách, především v Evropě, kde se nadále množí,“ říká mluvčí Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava Šárka Nováková.

Vzácný sika vietnamský.

Právě ostravští odborníci vedou Světovou plemennou knihu siky vietnamského a řídí Evropský záchovný program tohoto druhu jelena. Ostravské stádo má aktuálně 13 zvířat, ale tři loňské samice odcestují v nejbližší době do Zoo Hamburk v Německu. Další odchovaní jeleni nebo jejich potomci, mají naději, že jednou budou žít v přírodě.

„V současné době se připravuje zpětné vysazení jelena vietnamského do přírody v jižní Číně. Zatím se na tom podílíme zjišťováním DNA zvířat, ale v budoucnu patrně poskytneme i některé naše odchovance k vypuštění. Už za měsíc se sejdou odborníci z řady zemí, kteří řeší chov jelenů i jejich návrat do přírody,“ dodala Nováková.

Autor: