Za požár liberecké Severochemy obvinili dělníka, stáčel načerno chemikálii

  21:40,  aktualizováno  22. března 10:30
Požár Severochemy v květnu roku 2017 zavinil zaměstnanec firmy, který si načerno stáčel chemikálie. Takové jsou závěry vyšetřování libereckých kriminalistů. Policisté zaměstnance obvinili, nyní mu hrozí až osm let ve vězení.

Závěr vyšetřování potvrdil, že požár vznikl zaviněním jednoho ze zaměstnanců. Ten si chtěl nezákonně odčerpat chemikálii.

„Přitom ale došlo vlivem neodborné manipulace k elektrostatickému výboji a následnému rozsáhlému požáru. S chemikálií zaměstnanec manipuloval v rozporu s předpisy,“ upřesnila policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Krádeží chemikálie v hodnotě necelých tří tisíc korun způsobil zaměstnanec škodu bezmála třicet milionů korun. Navíc vydal cizí majetek v nebezpečí škody v hodnotě přes čtyřicet milionů korun.

„Policejní komisař proto zahájil trestní stíhání zaměstnance, kterému tak u soudu hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let,“ sdělila Šrýtrová tiskové zprávy.

Při požáru se zranili dva lidé

Požár skladu hořlavých kapalin a části výroby v Severochemě propukl 29. května 2017 okolo poledne, pod kontrolu ho hasiči dostali kolem čtvrt na tři, zlikvidován byl v osm hodin večer.

„Záchranáři z místa odvezli jednoho lehce popáleného zaměstnance podniku, který se nadýchal kouře, když se oheň snažil uhasit,“ řekla Šrýtrová.

Fotogalerie

Zranění utrpěl i člen jednotky Sboru dobrovolných hasičů

Podnik nařídil evakuaci všech zaměstnanců, policie navíc evakuovala i obyvatele přilehlých domů. V Severochemě byly totiž uskladněny hořlavé kapaliny, u kterých hrozila exploze.

Na místě zasahovalo asi 120 hasičů a byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu. Na místo dorazila i speciální chemická laboratoř ze Středočeského kraje, která prováděla měření látek v ovzduší. Škodliviny v ovzduší se ale nakonec nepotvrdily.

Autor: