V Brně se naučili šetrnou metodu operace plic, obézní pacienti mají smůlu

  7:12
Operaci plic bez zavedení dýchací trubice zvládá v Česku jediná nemocnice. Na chirurgické klinice Fakultní nemocnice Brno prošlo zákrokem za dva roky, co speciální, tzv. non-intubační metodu lékaři používají, už deset pacientů.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Teodor Horváth, chirurg a vedoucí týmu těchto operací, se inspiroval úspěchy kolegů z Tchaj-wanu. Nejdříve o metodě četl, pak vyrazil na stáž a stejnou možnost vyjednal i pro tři chirurgy a tři anesteziology z Brna. První dvě operace provedli lékaři v Bohunicích s tchajwanskými specialisty v prosinci předminulého roku, další už vedli sami.

Právě propojení a dokonalá souhra mezi anesteziologem a chirurgem je pro zákrok bez zavedení trubičky do dýchacích cest nezbytná. Dají se tak zvládnout i rozsáhlejší operace plic. „Pacient vlastně jen pospává, plnou narkózu nepotřebuje, místní znecitlivění mu plně postačí,“ vysvětluje Horváth.

Zatímco chirurg operuje, anesteziolog hlídá na monitoru data ze snímače na čele pacienta, kde zaznamenává aktivitu mozku. Hlavní výhodou metody je mnohem snadnější pooperační péče a rekonvalescence.

„Odpadá zavádění žilního katetru a epidurální linky, což snižuje možnost komplikací. Nepodávají se léky na svalovou blokádu a pooperačně působící lokální znecitlivění umožňuje bezbolestnou a časnou rehabilitaci,“ tvrdí Kamil Hudáček z kliniky anesteziologie.

Jediný zádrhel Horváth vidí v různém druhu pohybu plíce a hrudní stěny při vstupu kamery a operačních přístrojů do hrudníku.

„Pokud je tento spontánní pohyb příliš velký, nemůžeme zákrok novou metodou provádět a musíme kanylu zavést. Nikdy to ale bohužel nevíme předem. Na druhou stranu, stává se to zřídka,“ ujišťuje lékař.

Metodu ale nemohou lékaři využít u každého. Je vhodná pouze pro štíhlé lidi. „Obézní pacienti mají vysoké postavení bránice. Hrozí, že vdechnou obsah žaludku,“ varuje Horváth. Dále pacient nesmí mít přílišné srůsty v hrudní dutině ani být alergický na podávané léky.

Autor: