Izraelská ambasáda sídlí v přísně střeženém domě s keramickou fasádou

  18:20
Trochu Izraele lze spatřit jen kousek od stanice Hradčanská. A to nejen proto, že v kachlíčkované stavbě v Badeniho ulici sídlí ambasáda této země. „Budova mi svým vzhledem, strukturou a designem trochu připomíná stavby v Tel Avivu,“ říká izraelský velvyslanec v Praze Daniel Meron.

Velvyslanectví Izraele | foto:  Petr Topič, MAFRA

Izraelská ambasáda sídlí v prvním domě s keramickou fasádou v Praze. Na dlaždičky lze narazit i uvnitř cenné stavby.

Současná podoba vily pochází ze začátku dvacátého století. Tehdy šlo o první dům v Praze s keramickou fasádou. Uvnitř totiž žil a úřadoval majitel továrny na obkladačky. Od 90. let je budova jednou z nejstřeženějších v Praze, neboť v ní sídlí izraelské velvyslanectví.

Návštěva na ambasádě

Seriál MF DNES přináší exkluzivní pohled do prostor ambasád v Praze, kam se běžně veřejnost nedostane. Každou středu a sobotu představí zákoutí jednoho z velvyslanectví i samotného velvyslance. 

Předchozí díly:

Keramické obklady, někdy i s orientálními motivy, však na domě zůstaly. Kupříkladu nad vchodem do budovy lze spatřit egyptské vzory. Vázy na výstupcích na fasádě zase mohou odkazovat k antice.

Dlaždičky z keramiky lze spatřit nejen na fasádě, ale i v jejím vnitřku. Při návštěvě ambasády upoutá hlavně fontána, na níž je vyobrazená nahá žena držící zlatou rybu. 

Ve stejné místnosti jsou také antické reliéfy. Dům byl původně postaven pro bydlení a pro potřebu kanceláří se nepředělával i proto, že je památkově chráněný. Jako jedna z kanceláří tak nyní slouží i bývalá koupelna a dodnes lze v tamní místnosti spatřit mramorové umyvadlo se zrcadlem.

Židovský Masaryk na římse

Hlavní město předčilo svou krásou očekávání, s nimiž do něj současný velvyslanec Izraele v Praze Daniel Meron přijížděl. Když mu vlast chybí, vyráží do židovského města v Praze.

Velvyslanec Izraele Daniel Meron.

Jak často jej navštěvujete?
Chodím tam tak dvakrát týdně. Navštěvuji synagogu, scházím se s komunitou, chodím tam do restaurací. Když mi chybí Izrael, jdu do Staronové synagogy staré přes 700 let. Popisuje historii pražských Židů. Když tam jdu, je to velmi spirituální.

Jaké je vaše oblíbené místo na ambasádě?
Moje kancelář, kde mám různé pamětní věci. (přechází k římse s předměty) Mám tu fotky svých čtyř dětí, vedle nich je obrázek muže stojícího na balkoně. To je Theodor Herzl. Je jakýmsi Masarykem pro Židy. Byl Židem z Rakouska-Uherska, který přišel s nápadem na zemi Židů. Izrael.

To však není vše, co tu máte.
Ano. Víte, kdo je tohle? Sancho Panza a Don Quijote. Představují pro mě metaforu pro život. Nebrali se tak vážně. Vedle mám pak letadlo národní aerolinky a tady mám jeden velmi důležitý příběh. Jde o letadla Avia, stroj, který nám Československo poslalo v roce 1949. Když jsem byl v Praze v jedné ze škol, tak děti mi ho daly jako dárek. Připomíná mi společnou historii Československa a Izraele.

Učíte se český jazyk?
Učím, ale není to snadné. Abych řekl pravdu, je to výzva. Jednou týdně beru lekce, ale není to dost. Rozumím pár slovům v každé větě, ale pořád ještě nerozumím, když se mluví česky. Během lekcí češtiny se také učím o historii Česka. Nedávno jsem navštívil v Krkonoších Babiččino údolí a bez souvislostí tomu sousoší v údolí turista neporozumí. Já jsem až následně poznal blíže příběh Boženy Němcové. Jak měla obtížný život, jakou měla rodinu a rodinné zázemí, seznámil jsem se s příběhem o její babičce, kterou obdivovala. Takže nevěnuji se jen jazyku, ale i kultuře této země.