Senátoři navrhli zrušení registru smluv

  9:15
Třicet senátorů navrhlo Ústavnímu soudu zrušení zákona o registru smluv. Uplatňování normy by podle nich mohlo veřejnému sektoru způsobit miliardové škody. Ústavní soud by tak měl ze zákona alespoň odstranit pasáže, které zavedly povinnost zveřejňovat smlouvy pro kraje, obce nebo jimi vlastněné firmy. Poslanec Jan Farský (STAN), který stál u vzniku smlouvy, je přesvědčen o tom, že zákon před ústavními soudci obstojí.
Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek) | foto: Monika TomáškováMF DNES

Podle senátora ČSSD a někdejšího ministra pro místní rozvoj Radka Martínka ohrožuje zákon o registru smluv nebývalým způsobem veřejné vlastnictví, neúměrně zvyšuje byrokratickou zátěž, zavádí nerovnost ve veřejné soutěži a působí negativně na samu existenční podstatu firem s veřejným vlastníkem.

Podle Farského mají senátoři právo se na Ústavní soud obrátit. Vzhledem k tomu, jakým způsobem zákon projednávala Sněmovna, jak dlouho jej posuzovaly jednotlivé resorty a kolik bylo připomínkových řízení nemá ale obavu, že by norma nebyla v souladu s ústavou.

Návrh kromě senátorů ČSSD včetně předsedy horní komory Milana Štěcha podepsali členové klubu ODS včetně místopředsedy Senátu Jaroslava Kubery. Pod návrhem jsou také podpisy předsedy lidoveckých senátorů Petra Šilara, členů klubů Starostů a Strany práv a občanů nebo také senátora Ivo Valenty (za Soukromníky).

Navrhovatelé v tiskové zprávě uvádějí, že v důsledku aplikace zákona hrozí škody v řádech miliard a v některých případech i zánik institucí a organizací zřizovaných veřejným sektorem. Riziko škod podle nich odstranily pozdější úpravy zákona jen částečně. Kritici zákona na jeho negativní dopady i chystaný ústavní podnět upozorňovali už při dubnovém a červencovém projednávání v Senátu. Martínek tehdy neúspěšně navrhoval, aby horní komora doporučila Sněmovně celou normu zrušit. Senát nakonec umožnil přijetí její novely, která zavedla částečnou výjimku ze zveřejňování smluv v jejich internetovém registru pro některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí. Novela ale podle navrhovatelů riziko škod pro veřejný sektor odstranila jen částečně.

Zákon o registru smluv se vztahuje na stát, kraje a obce, jejich podniky a další organizace. Kvůli veřejné kontrole musí zveřejňovat smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun. Od letošního července platí, že nezveřejněná smlouva není platná. Podle kritiků je tím veřejný sektor znevýhodněn v porovnání se soukromými firmami.