Energetikům chybí absolventi, kraj jim pomůže s motivací studentů

  12:40
Na pracovním trhu docházejí odborníci na energetiku, hlavně na vysoké napětí. Jejich nedostatek se rozhodl řešit i Královéhradecký kraj. Spolu se školami a energetiky se snaží motivovat školáky ke studiu těchto oborů.

Kvůli vyhláškám mohou v energetice pracovat lidé s příslušným vzděláním. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na děti chtějí zapůsobit i sami zaměstnavatelé, kteří si podpůrnými programy shánějí budoucí zaměstnance jako jistotu, že obyvatelé nebudou mít problémy s elektřinou, například po přírodních haváriích.

Energetika má nevýhodu, že je vázána na příslušné vzdělání. „V této oblasti není možné pracovat s nekvalifikovanou silou a přizpůsobit si ji vlastním požadavkům, jako je tomu v jiných oborech,“ upozorňuje ředitel krajské pobočky pracovního úřadu Martin Horák.

Firmy mohou nabírat pouze lidi se vzděláním, které si ještě musí doplňovat. Přeučit na energetika opraváře zemědělských strojů nebo zedníka není kvůli dodržování norem možné.

Že není úplně jednoduché sehnat kvalitní zaměstnance, potvrzuje i mluvčí krajské pobočky firmy ČEZ Šárka Beránková. Společnost pravidelně pořádá nábory a propagační akce mezi žáky. 

Exkurze v rozvodnách žáky baví

„Naši personalisté objíždějí školy po celé republice. Žákům ukazujeme rozvodny a další techniku a je vidět, že je to baví a pomáhá jim to v rozhodování,“ popisuje Beránková.

Firma minulý týden v Hradci Králové uspořádala Distribuční maturitu, v níž se utkali žáci jejích partnerských škol. Mezi ně patřila i hradecká Střední odborná škola a učiliště v Hradební ulici, hlavní krajská škola pro energetiky a elektrotechniky. Maturita se konala už podesáté, teoretické výklady i praktické ukázky absolvovali účastníci na Dispečinku, v Informačním centru a na Rozvodně Neznášov.

„V pětici nejlepších v Distribuční maturitě jsme měli tři zástupce, což snad dokazuje, že máme kvalitní absolventy. Věřím, že díky hlubší spolupráci s podniky se nám podaří získávat více uchazečů o elektrotechnické obory, jejichž absolventů se v současné době na trhu práce zoufale nedostává,“ říká ředitel učiliště v Hradební Pavel Jankovský.

Aby odborní učitelé neutekli, dostávají bonus k platu

Podle něj je problém nejen zaujmout studenty, ale také si udržet odborné učitele. 

„Kraj už druhým rokem dotuje naše odborné učitele, jen díky příspěvkům k platu nám neutečou do soukromého sektoru, kde je o ně velký zájem,“ dodává ředitel (více o příspěvcích čtěte zde).

Na rozdíl od jiných oborů, pro něž se v kraji těžko shání zaměstnanci, není ani příliš možné výpadek pracovníků nahradit cizinci. „Tam je problém s jazykovou bariérou. V tomto oboru si nemůžeme dovolit, že zaměstnanec špatně porozumí a třeba vypne něco jiného, než co mu kolega říká,“ vysvětluje Zuzana Šolcová, výkonná ředitelka Asociace energetických manažerů.

Její slova potvrzuje i Horák z Úřadu práce, podle nějž do kraje zároveň neproudí moc cizinců, kteří by měli odpovídající vzdělání.

Symbolickým krokem k zajištění budoucích zaměstnanců v energetice má být sektorová dohoda mezi krajem, školami a Asociací energetických manažerů, mnohem víc však bude záležet na schopnosti motivovat děti k tomu, aby si obor vybraly. 

„Chceme, aby si žáci uvědomili, že získají dobrou, žádanou a kvalitně ohodnocenou práci,“ vysvětluje hejtman Jiří Štěpán (ČSSD), proč k dohodě připojil svůj podpis.

Základnou má být právě škola v Hradební, která bude zajišťovat nábor studentů a přípravu absolventů oborů mechanik elektrotechnik, elektrotechnika, elektrikář a elektromechanik pro zařízení a přístroje. I vzhledem k demografickému vývoji a nižšímu zájmu žáků o učební obory se škole v loňském roce přihlásil ke studiu slušný počet zájemců. V oboru elektrotechnika přijali 45 uchazečů, na elektrikáře silnoproudaře 19 zájemců. Počet přijatých zápisových lístků však škola nezveřejnila.