Sedmý ročník festivalu ÍRÁN:CI v lednu představí odvážné íránské filmy

  14:45
Již posedmé se uskuteční Festival íránských filmů. Slavnostní zahájení proběhne 9. ledna 2018 v kině Lucerna, pražská část festivalu pak bude pokračovat do 14. ledna v kinech Světozor, Lucerna, Bio Oko, Kino Pilotů a dalších. Od 16. do 17. ledna se festival přesune do Brna a od 18. do 20. ledna do Bratislavy.

Kino Lucerna | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Tento ročník opět přinese to nejzajímavější z íránské filmové tvorby v tradičních sekcích, jako jsou Soutěžní celovečerní filmy, Dokumentární filmy, Krátké filmy a Nesoutěžní snímky, přichází ale i s novinkami.

Letos poprvé bude sekce krátkých filmů sekcí soutěžní. Ve výběru bude deset snímků, tedy dvakrát více než v předchozích letech. Několik režisérů navíc přijede do Prahy a zúčastní se festivalu osobně.

Letošní téma „Neboj!“ přesně vystihuje étos íránské filmové tvorby. Íránští nezávislí filmaři čelí řadě překážek a musejí se vyrovnávat s omezeními a naprostým nedostatkem podpory nezávislého filmu.

Nadcházející festival opět představí kromě filmů vyprodukovaných v Íránu i mnoho snímků od íránských tvůrců žijících v zahraničí. Hodnotit je bude tradičně mezinárodní porota a vítěz obdrží postprodukční servis pro svůj příští film.

Pestrým výběrem filmů ale nabídka festivalu nekončí: V rámci bohatého doprovodného programu se uskuteční Noc afghánského filmu, koncert, filmové workshopy a chybět nebude ani program pro filmové profesionály.