Sdílení lékařských dat funguje, ve Zlínském kraji je už 200 milionů snímků

  16:58
Zlínský kraj byl prvním v Česku, který lékařům poskytl sdílené úložiště zdravotnických snímků. Letos systém zmodernizoval a zdravotníci se k dokumentaci pacienta dostanou ještě snadněji.
Liberecká nemocnice si pořídila druhou magnetickou rezonanci, špičkový přístroj...

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Data přicházejí nepřetržitě a uložená jsou během pár minut. Každý měsíc přibude tolik vyšetření, že zaplní kapacitu jednoho terabytu. Do krajského centrálního úložiště digitálních dat totiž posílají lékaři všechny snímky, které vzniknou na oddělení nemocnic ve Zlíně, Kroměříži, Vsetíně i Uherském Hradišti.

„Teď jsme zhruba v polovině nastavené kapacity. I ta se ale dá postupně rozšiřovat,“ upozornil Vítězslav Mach, IT specialista krajského úřadu.

Zlínský kraj pořídil před šesti lety sdílené datové úložiště tzv. PACS snímků jako první v zemi. Díky tomu začal na jedno místo shromažďovat obrazovou zdravotnickou dokumentaci a současně ji zpřístupnil všem krajským nemocničním lékařům, což jim výrazně usnadnilo práci a pacientům léčení.

„Díky tomu jsme například schopni porovnat naše vyšetření se staršími vyšetřeními v jiné nemocnici a přesně posoudit vývoj nemoci, můžeme také vzájemně konzultovat nálezy, odpadlo přeposílání obrazové dokumentace jinými zdlouhavějšími cestami. Teď jsme schopni pracovat prakticky v reálném čase,“ zdůraznil Vladimír Trojek, vedoucí lékař oddělení radiodiagnostiky Kroměřížské nemocnice.

„Můžeme také například předejít duplikaci diagnostických výkonů, které by mohly znamenat zbytečnou zátěž pro pacientův organismus. Navíc díky úložišti šetříme i náklady v systému zdravotní péče,“ upozornil ředitel Nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček.

Centrální systém také postupně nakopíroval veškerá data od dob, kdy se radiologická pracoviště, která snímky pořizují, začala digitalizovat. Během dvou let se podařilo přemístit zhruba 1,8 milionu vyšetření.

Materiály aktuálně zabírají zhruba 73 terabytů v komprimované podobě, které v původní velikosti znamenají asi 163 terabytů. Jedná se zhruba o 3,8 milionu specializovaných vyšetření, přičemž každé obsahuje různé množství snímků v řádech jednotek až tisíců (u magnetické rezonance). V krajském úložišti tak lékaři mají celkem zhruba 200 milionů snímků.

Letos se systém ještě více zmodernizoval, zvýšila se kvalita obrazu a podle Maráčka se tak práce s daty posunula prakticky na úroveň telemedicíny.

„Dříve se lékaři z každé nemocnice dokázali do systému napojit a prohlížet snímky jen prostřednictvím k tomuto účelu specializovaných diagnostických prohlížečů. Dnes je možné použít jakýkoliv webový prohlížeč v práci, na tabletu nebo mobilním telefonu. Celé řešení je samozřejmě izolované od přístupu okolního světa,“ vysvětlil novinky systému Mach.

Součástí modernizace je také diagnostický prohlížeč, který slouží k popisu snímků. To je záležitostí lékařů z radiodiagnostického oddělení a oddělení zobrazovacích metod, kteří umí výsledky magnetické rezonance takzvaně přečíst a odborně popsat.

„Když jsme s úložištěm začínali, měsíčně snímky zaplnily čtvrt terabytu. Loni, když v kraji přibyly dvě magnetické rezonance – v Kroměříži a Zlíně, tak se skokově zvýšilo množství na jeden terabyte, protože právě tyto snímky zaplňují datový archiv nejvíc,“ poukázal Mach.

Dříve každá nemocnice provozovala pouze vlastní lokální systém pro zpracování, archivaci a distribuci obrazové dokumentace. Vzájemná výměna této dokumentace včetně její přípravy byla mnohem komplikovanější a pomalejší, což významně omezovalo spolupráci nemocnic a krom jiného to znamenalo, že objemná data z jednoho vyšetření byla nadbytečně uložena ve více archivech.

Autor: