Sběratel prodával chráněné brouky, místo publikace mu hrozí vězení

  11:08
Dvaapadesátiletému entomologovi z Hradce Králové hrozí až tři roky vězení kvůli chráněným broukům, které má ve své sbírce. Nemá na jejich uchovávání patřičná povolení. Shromáždil přitom téměř 400 exemplářů zvláště chráněných druhů.

Chráněné druhy brouků ze sbírky hradeckého sběratele. | foto: Policie ČR

Kriminalisté muže obvinili z nedovoleného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Odhalili ho, když na internetu nabízel k prodeji silně i kriticky ohrožené brouky.

„Jednalo se o druhy střevlíků, tesaříků, chrobáků a podobně. Muž brouky sám živé sbíral a preparoval od svých deseti let po republice i celé Evropě,“ uvedla hradecká policejní mluvčí Iva Kormošová.

Fotogalerie

Celá sbírka má okolo padesáti tisíc exemplářů. Některé muž koupil nebo dostal. Podle policie je z nich téměř 400 v kategorii zvláště chráněných druhů.

„Muž na ně neměl žádné povolení, svou vinu nepopírá. Chráněné brouky sbíral proto, aby měl sbírku kompletní a mohl vydat publikaci,“ sdělila mluvčí.

Muž prý brouky nesbíral kvůli zisku. Několik kusů prodával, protože zakoupil jinou sbírku a měl dané exempláře už dvakrát.

Autor: