VIDEO: Za práci pohodlí. Svitavy jdou na bezdomovce metodou cukru a biče

  14:18
Ve Svitavách se chystají otevřít azylový dům pro bezdomovce, který je svým způsobem unikátní. Jako jediný v Česku je totiž sestavený z unimo buněk.

Do novotou vonícího „útulku“ pro bezdomovce nahlédl týden před jeho otevřením reportér iDNES.cz. Uzavřený areál se nachází nedaleko svitavského nádraží.

Kontejnerové bydlení postavené z evropských peněz má dát šanci lidem bez domova, kteří mají chuť začít dělat něco se svým životem.

Z vnějšku šedě natřené a zateplené kontejnery vzdáleně připomínají takzvané čunkodomky (více o nich čtěte v článku Zájemci o vsetínské byty odmítají čunkodomky po vystěhovaných Romech.) Uvnitř areálu je ale vidět, že buňky hýří barvami.

„To proto, abychom na první pohled rozlišili jednotlivé části Šance. Azylový dům je do žluta, noclehárna je zelená a nízkoprahové denní zařízení je oranžové,“ popisuje pomůcku vymezující prostory novým nájemníkům vedoucí zařízení Sandra Pařízková.

Není to ale bezdomovecký hotel, kde je vše gratis. Uplatnit tu chtějí metodu cukru a biče, na což mnozí lidé bez střechy nad hlavou, hlavně v zimě, slyší.

„Musíme jim nastavit tvrdé mantinely. Pokud povolíme, využijí situace a začnou si dělat, co budou chtít. Základem bude, že nesmějí nadýchat víc než půl promile,“ říká k základnímu pravidlu vedoucí.

Azylový dům Šance také bude 24 hodin pod dohledem kamer napojených na městskou policii.

A jak bude projekt fungovat? Základem je nízkoprahové denní zařízení, které bude s výjimkou silně podnapilých jedinců k dispozici všem. Žádný komfort však nečekejte. Kromě skromného koutu pro přípravu jídla a zázemí pro osobní hygienu si na tvrdé lavice nikdo ani v nejkrutějších mrazech nelehne.

Noclehárna za 30, lepší pokoje s televizí za 120 korun

„Nechceme, aby to pro ně byl nějaký luxus. Tady si musejí uvědomit, že pokud na sobě budou víc pracovat, můžou jít do noclehárny, kde se už normálně vyspí,“ říká Sandra Pařízková k další nadstavbě zařízení pro osm mužů a čtyři ženy, kde už noc vyjde na třicet korun.

Tady už sociální pracovníci povedou klienty k pravidelné práci, například mohou pro město zametat ulice nebo odklízet sníh. Tím si na noclehárnu vydělají.

„Pokud sociální pracovníci uvidí pokrok, přemístíme zájemce do azylového domu, kde to pro ně bude jistě nadstandard,“ říká Pařízková ze Sociálních služeb města Svitavy a otvírá dveře jednoho z pokojů, ve kterém budou moct bivakovat až tři muži. Celková kapacita azylového domu bude 19 lůžek, z toho 15 jich bude sloužit mužům.

Fotogalerie

Pokoje azylového domu nepůsobí nijak spartánsky. Ti, co prokážou snahu a jejich jediným cílem nebude polehávání na lavičkách na náměstí, se dočkají kompletně zařízeného vyhřátého pokoje.

Tam jsou kromě tří kovových postelí s matrací plechové šatní skříně, vybavená kuchyňská linka, lednička, mikrovlnná trouba, varná konvice, toaleta se sprchovým koutem a jako bonus televize.

„Z končícího azylového domu máme zkušenost, že klienti mají televizi rádi. Navíc je to drží doma, nelelkují po městě a nemají ani takové sklony k pití alkoholu,“ vysvětluje Pařízková. To vše vyjde jednoho klienta na 120 korun za den.

Ve Svitavách a okolí je dnes asi pětapadesát bezdomovců. Nově vybudované sociální zařízení za 25 milionů korun, z čehož téměř 18 milionů zaplatila Evropská unie, má přispět k vyřešení problému bezdomovectví.