V Tanzanii uhynula Eliška, samice vzácného nosorožce ze Dvora Králové

  9:00,  aktualizováno  11:19
V národním parku Mkomazi v Tanzanii uhynula samice vzácného nosorožce dvourohého Eliška, kterou tam loni poslala ZOO Dvůr Králové nad Labem. Zranil ji jiný samec. Další dvorská samice tam letos porodila už třetí mládě.

Samice nosorožce Eliška (23.6.2016). | foto: Archiv zoo ve Dvoře Králové

Podle zoo šlo o nešťastnou náhodu. Elišce způsobil vnitřní zranění samec Monduli, který do národního parku přicestoval z britské zoo Port Lympne. Jak a kdy ke zranění došlo není jasné. Pracovníci parku totiž zvířata nemají pod dohledem neustále.

„Pokud vím, tak to neviděli. Při páření to asi nebylo. Stává se, že nosorožci spolu soupeří nebo se při námluvových rituálech trochu bouchají hlavama a rohama ze strany. Tady se do ní asi nějak opřel ze zadní části a přivodil jí to zranění,“ usuzoval vedoucí mezinárodních projektů královédvorské zoo Jan Stejskal.

Podle něj mohlo ke zranění dojít už před delší dobou. Zoo má pouze informaci o tom, že samice minulý pátek ráno poodešla, lehla si na zem a uhynula. S oznámením veřejnosti zoo čekala devět dní, protože doufala, že se dozví více podrobností.

„Ještě včera večer jsem mluvil s Tony Fitzjohnem a on říkal, že žádné další informace nemají. Zranění nebylo zvnějšku patrné. Podobné případy se bohužel stávají jak mezi zvířaty chovanými v lidské péči, tak v přírodě,“ sdělil Stejskal, podle něhož byla Eliška u samce pocházejícího ze zoo proto, že zvířata pocházející ze zajetí bývají mírnější než ta z divočiny.

Pětiletá samice Eliška odcestovala ze Dvora Králové do Tanzanie loni v červnu a měla rozšířit tamní populaci kriticky ohroženého nosorožce dvourohého (také nosorožec černý). Její matka Etosha shodou okolností před dvěma týdny porodila ve dvorské zoo další mládě (podívejte se na něj tady).

Úspěšný projekt návratu nosorožců do tanzanského národního parku Mkomazi vede známý ochránce přírody Tony Fitzjohn. Východočeská zoo tam v minulosti poslala čtyři nosorožce dvourohé. Vedle Elišky jsou to samci Jabu a Jamie a samice Deborah, která v parku porodila už tři mláďata. To zatím poslední na jaře letošního roku. Všechny má s Jamiem. Jabu se zatím v parku s žádnou samicí nespářil.  Nosorožců dvourohých žije ve volné přírodě asi 800 a v parku se je daří rozmnožovat přirozenou cestou.

Zoo navrátila do Afriky také čtyři nosorožce severní bílé, z nichž samec Suni již uhynul. Zbývající tři jsou v keňském národním parku Ol Pejeta a jde pravděpodobně o poslední jedince tohoto druhu na světě. Ve volné přírodě se již považuje za vyhynulý. Samec Sudan a samice Najin a Fatu se však již nemohou přirozenou cestou rozmnožit. Odborníci se proto snaží o jejich umělou reprodukci.

„Tito nosorožci jsou mnohem kontrolovanější. Neustále jsou u nich strážci, takže podobná situace jako v Mkomazi se tam nemůže stát,“ doplnil Jan stejskal.

Připomeňte si Elišku:

15. února 2016

Autor: