Za epidemii salmonelózy dostala zlínská nemocnice pokutu 310 tisíc korun

  15:40
Celkem 310 tisíc korun zaplatí na pokutách krajská nemocnice ve Zlíně, kde se při březnové epidemii salmonelózy nakazilo nejméně 68 lidí. Zdravotnické zařízení se proti výsledkům vyšetřování ani proti výši sankcí nebude odvolávat. Nakažení pacienti a zaměstnanci mají nárok na odškodnění.
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně. | foto: MAFRA

Epidemie propukla v nemocnici v polovině března. Tehdy se z oběda, jímž bylo kuře s rýží, nakazilo třicet členů nemocničního personálu a 38 pacientů.

„Krajská hygiena uzavřela šetření s tím, že důvodem nákazy salmonelou byl chybný postup při tepelném zpracování kuřecího masa v naší kuchyni. Hygienici nám vyměřili pokutu 300 tisíc korun a veterinární správa 10 tisíc korun. Proti závěrům jejich šetření ani výši pokuty se nemocnice odvolávat nebude,“ uvedl mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Hygienici uzavřeli vyšetřování epidemie už v dubnu, před udělením sankce měla možnost se vyjádřit i samotná nemocnice. Zákon o ochraně veřejného zdraví připouští až třímilionovou pokutu.

Krajská hygienická správa ve Zlíně zatím výši udělené pokuty nepotvrdila. „Řízení ještě není oficiálně ukončeno,“ sdělila pouze mluvčí krajských hygieniků Vendula Ševčíková.

S nákazou se potýkaly především pacientky na gynekologicko-porodnickém oddělení, urologii a na dětském oddělení. Střevní potíže, bolesti břicha a teploty se objevily také mezi zaměstnanci, a to napříč odděleními. Počty nemocných postupně rostly a z původních necelých třiceti nakažených se vyšplhaly na 68.

„Pacienty v nejbližších dnech oslovíme dopisem, v němž jim pošleme návod, jak mohou uplatnit své nároky na odškodnění za újmu, kterou jsme jim způsobili. Zároveň se jim znovu omluvíme, stejně jako našim zaměstnancům, kterým instrukce předáme na intranetu. Uplatněné nároky uhradíme z pojištění, které má nemocnice pro takové případy zřízeno,“ poznamenal Havrlant.

Hygiena ihned po oznámení epidemie nařídila dezinfekci kuchyně i likvidaci masa. Vlastní opatření zavedla také nemocnice.

„Ihned po události jsme provedli vlastní audit, a bezprostředně zavedli řadu vnitřních opatření tak, aby se stejná situace už nemohla opakovat. Následovat bude nyní ještě externí audit krajských hygieniků, z něhož vyplynou další nutná opatření včetně personálních. Znovu je třeba zdůraznit, že nás celá událost velmi mrzí a pacientům i zaměstnancům se omlouváme,“ doplnil mluvčí nemocnice.

Salmonelóza je infekční střevní onemocnění, které vyvolává průjem, bolesti břicha, bolesti hlavy i zvýšenou teplotu nebo horečku. Bakterie se mohou k člověku dostat kontaminovanou potravinou.

„Platí, že pokud je dodržený předepsaný teplotní režim při vaření, tak bakterie nepřežije. Teplota se u masa měří v jádře, například v případě kuřecího stehna u kosti. Bezpečná teplota je 75 stupňů Celsia po dobu deseti minut,“ vysvětlil už dříve Miroslav Jaroš, ředitel odboru hygieny výživy KHS.

Autor: