Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

  11:52
Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které před 14 lety vyhrálo výběrové řízení na podobu takzvaného Janáčkova kulturního centra, podává na Brno žalobu za porušení licenční smlouvy.

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil vizualizace Janáčkova kulturního centra, které vyroste v centru Brna a bude nejmodernějším koncertním sálem v republice (rok 2018). | foto: Konior Studio

Podle architekta Pavla Joby totiž nesplnilo podmínku návaznosti na původní projekt.

„Náš návrh, který měl být architektonicko-urbanistický podklad pro projektanta sálu, má platné územní rozhodnutí a lze v něm dále plynule pokračovat. Nový tvůrce se měl soustředit na vnitřní prostory a nezasahovat do architektonického řešení vnějšku,“ uvedl Joba pro Radiožurnál, jenž na kauzu jako první upozornil.

Hlavní problém Joba vidí v tom, že nový návrh studia Konior proti původnímu plánu rozšiřuje kapacitu až o 400 míst, což podle něj stávající statika nezvládne. Navíc by necelých 200 parkovacích míst, která jsou v již zbudovaných garážích, návštěvníkům nestačilo.

„O chystané žalobě víme. Studio M1 v mezinárodní soutěži neuspělo, situace byla vyřešena převzetím licenční smlouvy. Co se týče připravované stavby, její rozměr v arkádě přesahuje původní obrys. To je způsobené dynamikou objektu, která je dána požadavky na akustiku. Primární je, aby byl nový sál na špičkové technické úrovni,“ řekl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Každopádně rozměr budovy pro filharmoniky způsobuje další problém. Podle návrhu by sál zasahoval i na pozemky, jež nepatří městu, ale hotelu International. Ani v tom však primátor zádrhel nevidí.

„Stavba nového sálu zasahovala do pozemků hotelu v obou případech. Tato věc se řeší paralelně a s vedením Internationalu o ní jednáme,“ ujistil Vokřál.