S novým rokem odstartoval i kulturní program v Pardubicích

  9:47
Od Nového roku, tedy již přes týden v Pardubicích fungují dvě nové příspěvkové organizace města – Turistické informační centrum (TIC) Pardubice a Centrum pro otevřenou kulturu. Nahradily tak Kulturní centrum Pardubice (KCP), které zaniklo k 31. prosinci 2017 a které se město jako jeho zřizovatel rozhodlo restrukturalizovat. Akce a procesy, které byly v náplni KCP, pokračují pod správou nových organizací, lednový program již odstartoval.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: archiv

Obě organizace si mezi sebe rozdělily subjekty dříve spadající pod KCP - Centrum pro otevřenou kulturu tak nyní tvoří Divadlo 29 a Galerie města Pardubic, Turistické informační centrum Pardubice je pro změnu složeno z Turistického informačního centra, Europe Direct, Zelené brány a výstavního prostoru Mázhaus. Se vznikem Centra a TIC Pardubice se rozběhl i program roku 2018.

Program v měsíci lednu je v Divadle 29 zachován s tím, že bude primárně probíhat v Klubu 29, klubové scéně devětadvacítky. V sobotu 13. ledna se zde uskuteční hudební akce s názvem Festival poetické písně, postavený na spolupráci mladých pardubických a královéhradeckých kapel. Dále se zde odehraje autorské čtení pardubických autorů Petra Kyliána a Luboše Majzlíka nebo přednáška z cyklu Kavárna Universitas, což je neformální diskusní večer vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění pořádaný studenty Univerzity Pardubice. V sále Divadla 29 se během ledna uskuteční série čtyř workshopů s názvem Automatické divadlo pořádaných pardubickým spolkem Offcity a navazující na workshopy započaté v říjnu 2017,“ popisuje lednový program ředitel Divadla 29 Zdeněk Závodný, který je od Nového roku zároveň ředitelem Centra pro otevřenou kulturu.

Dodává, že program v Divadle 29 se naplno rozeběhne 1. února. Veřejnost zde čekají vystoupení řady hudebníků - Oldřicha Janoty, francouzského sopránsaxofonisty Michela Donedy s norským kontrabasistou Adrianem Myhrem, dorazí také jazzový kvartet Brown-Kalfus Bintang Family. Českou nezávislou hudební scénu bude reprezentovat koncert táborského dua Kalle a písničkářka Palma známá z kapely Leto.

„Únorový koncertní program v Divadle 29 uzavře živoucí legenda světového freejazzu a guru evropské hudební improscény, letos sedmasedmdesátiletý německý saxofonista Peter Brötzmann, který vystoupí s triem Full Blast. Vedle koncertní nabídky se v Divadle 29 uskuteční divadelní workshop Pohyb a divadlo paměti nebo projekce nového časosběrného dokumentu Máma z basy režisérky Veroniky Jonášové,“ doplňuje Zdeněk Závodný.

Program Galerie města Pardubic bude zahájen fotografickou výstavou královéhradeckého fotografa Tomáše Ročka, který zde představí cyklus fotografií s názvem Tělo. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 25. ledna.

Následovat bude výstava malíře Adama Kašpara, studenta malířského ateliéru Martina Mainera na Akademii výtvarných umění v Praze. Tato výstava bude zahájena 7. března společně s výstavou Soumrak v parku, která je pořádána Východočeskou galerií v Pardubicích a která bude prezentovat současnou tvorbu českých krajinářů.