S koncem prázdnin přibývá míst se zákazem koupání

  9:00
Prázdniny končí a s jejich koncem přibývá i míst, kde hygienici zakázali koupání. Takovými místy je například jezero Ostrá na Nymbursku, kde je silný výskyt toxických sinic. Zákaz vydali hygienici také na Vysočině, a to pro čtyři přírodní koupaliště - Břevnickou nádrž, rybníky Kachlička a Ředkovec na Havlíčkobrodsku a pro přehradu Sedlice na Pelhřimovsku. Zákaz i nadále platí na Rozkoši na Náchodsku, v nádrži Skalka na Chebsku nebo rybníce Rosnička na Svitavsku. Informace vyplývají ze zpráv krajských hygienických stanic.

Chmelař, Úštěk | foto: Jakub Pokorný, MF DNES

I na dalších místech objevili hygienici zvýšený výskyt sinic, které mohou způsobit alergie, ale i lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy. Ke koupání kvůli sinicím není vhodná vodní nádrž Baška na Frýdecko-Místecku, Velký rybník u Hroznětína na Karlovarsku nebo Valcha na Klatovsku. Zhoršená kvalita vody je ale například i v nádrži Slapy, na Máchově jezeře, v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku. Zhoršenou vodu mají i pražská koupaliště Šeberák a Hostivař.

Zhoršená voda je i v Plumovské přehradě nedaleko Prostějova v Olomouckém kraji. Zcela bez obav se naopak mohou lidé koupat na štěrkopískových jezerech Poděbrady. Vhodná ke koupání jsou i přírodní koupaliště v Jihomoravském kraji. Voda s mírně zhoršenými vlastnostmi je pouze v rybníku Suchý na Blanensku, na koupališti Rakovec na Brněnské přehradě a na pláži na Vranovské přehradě na Znojemsku. Velmi dobré podmínky jsou dle hygieniků i v Libereckém kraji. Nejvyšší jakost nemá voda pouze v osmi z 33 koupališť, která hygienici v kraji sledují. Zhoršená voda je vedle Máchova jezera také v koupališti v Chrastavě. Mírně zakalené je Hamerské jezero na Českolipsku, přírodní koupaliště v Zákupech a Nedamově, liberecká přehrada nebo rybník Bažantník v Českém ráji.