Vědci pátrají po rysovi z Moravského krasu, na podzim zmizel beze stopy

  9:58
Už několik měsíců nemají výzkumníci žádné zprávy o rysovi, který před třemi lety úspěšně obydlel Moravský kras a jeho okolí. Při pátrání po vzácné šelmě proto žádají o pomoc také veřejnost. Panují obavy, že rysa mohl někdo upytlačit.

Mladý samec rysa ostrovida, který dostal jméno Kryštof, byl v Moravském krasu zaznamenán na podzim 2016. Do severní oblasti Jihomoravského kraje doputoval až z Karpat a v pro něm nezvyklém teritoriu se výborně adaptoval.

„O rysovi jsme se dozvěděli díky náhodným pozorovatelům, kteří se s námi podělili o své zážitky. Následný detailní monitoring významně zvýšil naše znalosti o tom, jak rys v kulturní krajině jižní Moravy může žít,“ sdělil Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně a vedoucí programu Šelmy v Hnutí Duha.

Vědcům se samotářskou šelmu povedlo v červnu 2017 odchytit a vybavit ji obojkem s GPS. Díky tomu zjistili, že rys se během roku pohyboval na území o velikosti 360 kilometrů čtverečních a v několika stovkách případů zvládl překročit frekventované silnice.

Jeho oblíbenou kořistí byl srnec, v asi čtvrtině případů si pochutnal na muflonovi.

Rysy zabíjí auta i pytláci

Loni v červnu se však obojek s GPS po roce automaticky odpojil a Kryštof tak výzkumníkům zmizel z dohledu. „Chtěli jsme ho znovu odchytit, ale to už se nepodařilo. Pak jsme jej ještě viděli na záznamech z fotopastí, ale od podzimu žádné stopy nemáme,“ oznámil Kutal.

Důvodů rysova zmizení může být víc. „Například mohlo dojít k upytlačení, otravě nebo srážce s dopravním prostředkem. Vzhledem k mladému věku a absenci samice také nevylučujeme přesun na jiné území,“ nastínil Martin Duľa, zoolog a vedoucí výzkumu rysa z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

Vědci a ochránci přírody doufají, že by jim s nalezením rysa nebo alespoň stop po něm mohla pomoct veřejnost. Indicie je možné posílat na mail stopy@selmy.cz. Kryštof by se mohl vyskytovat v širší oblasti Moravského krasu, Drahanské vrchoviny a navazujících pohořích.

„Kryštof je unikátní jedinec svého druhu. Jeho osud nás nadále nesmírně zajímá. Pro efektivní ochranu druhu je důležité identifikovat a řešit příčiny, které brání těmto šelmám obsazovat nová teritoria a setrvat na území mimo trvalou oblast výskytu rysa v Česka,“ vysvětluje Duľa.

Aby se rys ve střední Evropě uchytil, musí být schopen se pohybovat mezi izolovanými populacemi, které se nacházejí například na Šumavě nebo v Beskydech. Mladí kočující rysové však častou zemřou pod koly aut nebo zmizí beze stopy.

Poslední studie také dokazují, že jsou rysové často obětí nelegálního lovu.

Autor: