Fotopast zachytila v rezervaci v Brdech mladého rysa, přišel ze Šumavy

  10:18
Do rezervace Brdy se zřejmě začínají přesouvat rysi ze Šumavy. Fotopast tam zatím zachytila jedno zvíře, ale ochranáři předpokládají, že by se do tiché oblasti mohly přestěhovat další kusy. Na Šumavě je jich totiž dost a šelmy si hledají nová teritoria.

Fotopast umístěná v rezervaci Brdy zachytila rysa. Jedná se o zvíře, které se narodilo v Národním parku Šumava. | foto: Národní park Šumava

Vše začalo tím, že před několika dny fotopast v Brdech zachytila rysa ostrovida. Ochránci ze Správy Chráněné krajinné oblasti Brdy (CHKO) snímek poslali kolegům do Národního parku Šumava. A dostali jasnou odpověď.

„Rys, kterého zachytila fotopast, se v roce 2017 narodil ve střední části národního parku Šumava rysici Majce. Tady byl naposledy zaznamenán ještě jako kotě závislé na matce v lednu 2018. Odtud se vydal do Brd, což je vzdušnou čarou nejméně sedmdesát kilometrů,“ vysvětlil Luděk Bufka, zoolog národního parku Šumava. Ten se výzkumu rysů dlouhodobě věnuje.

Brdští ochranáři se po zprávě zaradovali. „Doufáme, že nový návštěvník se zde usadí a zdejší fauna bude obohacena o přirozený a důležitý článek potravního řetězce. Přítomnost šelem totiž přispívá k rovnováze v přírodě a ke zdraví krajiny,“ konstatoval vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer.

Brdy jsou podle něj ostrovem horské přírody uprostřed Čech a rysové tu mají pro svůj život vhodné podmínky, dostatek potravy, prostoru, míst pro úkryt i relativní klid.

„Objevují se tu sporadicky už od 90. let, ale nepodařilo se zaznamenat, že by tu žili trvale,“ doplnil Fišer s tím, že brdští ochránci rysovi či rysici přejí, ať se v novém domově potká s partnerem.

Podmínky na jihozápadě Čech, kde v Národním parku a CHKO Šumava, v CHKO Český les, v Národním parku Bavorský les a v přeshraniční části Rakouska žije kolem 60 až 70 rysů, tomu nahrávají.

Jak uvedl Dvořák, na Šumavě rysi žili odedávna, ale člověk je vyhubil. V 70. letech 20. století proběhlo první umělé vysazování do přírody na bavorské straně Šumavy. V průběhu celých 80. let k tomu přikročili i odborníci na české straně. Od té doby populace rysa roste.

„V posledních letech už se ale nezvětšuje. Rys totiž patří mezi druhy, jejichž populační hustoty jsou zhruba jedno dospělé zvíře na sto čtverečních kilometrů. Proto si šumavští rysové hledají nová teritoria,“ popsal Dvořák.

Připomněl, že největším nebezpečím pro rysa je hustší a rychlejší doprava. Pod koly aut totiž dost rysů končí svůj život. Nebezpečím jsou stále i pytláci.