Fotopast zachytila v Beskydech rysici Dražu s mládětem

  8:55
Raritní záběry zachytila fotopast v Beskydech. Rysice Draža přenáší v tlamě své kotě. První snímek Draži, kterou ochranáři sledují od doby, kdy byla ještě mládě, pochází z roku 2010 a vznikl v masivu Lysé hory.

„Osud rysích koťat bývá křehký. Polovina jich nepřežije první rok života a další těžké období nastane při osamostatňování. Dospělosti se dočká jen malá část narozeného potomstva,“ řekl expert na velké šelmy z Hnutí Duha Olomouc Miroslav Kutal, který tvrdí, že záběry z fotopastí z Beskyd jsou velmi cenné ze dvou důvodů.

„Z dlouhodobého fotomonitoringu tak víme, že osmiletá rysice se minimálně šestým rokem stala matkou. Další zajímavostí je mládě, zatím neschopné vlastní chůze. Záběry vznikly 10. června, maximálně několik týdnů po porodu. Rysice zřejmě přenášela potomka do nového úkrytu. Zvlášť v tomto období jsou rysí koťata zranitelná,“ dodal Kutal.

Tyto a podobné ojedinělé záběry mohou vznikat díky intenzivní práci Rysích a Vlčích hlídek, které Hnutí duha organizuje. V létě i v zimě umísťují a kontrolují fotopasti v terénu. 

„Navíc letos nalezly i několik nelegálních masitých pastí v lokalitách, kde se objevují vlci,“ uvedl Kutal. Oproti předchozím letům nebyl výskyt rysů potvrzený ve Veřovických vrších. I v Beskydech je jejich počet nižší. Pokles způsobil úhyn dvou rysic a jejich koťat v minulém roce,“ doplnil Kutal.

Pro nové zájemce už nyní spouští organizátor hlídek přihlašování na devět celovíkendových seminářů, zaměřených na ochranu a monitoring rysů, vlků a medvědů v české krajině.

„Na semináři získají noví dobrovolníci informace o tom, jak hlídky fungují, jak se organizuje monitoring, jak velké šelmy žijí, čím jsou užitečné. Naučí se poznávat pobytové znaky zvířat přímo v terénu a budou mít možnost diskutovat o ochraně šelem a přírody s předními odborníky v tomto oboru,“ konstatoval Kutal.